play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Bytom: Spadła liczba seniorów, którym pomagają wolontariusze

today11 maja 2020

Background

Choć dzięki wsparciu mediów przybyło wolontariuszy, to drastycznie spadła liczba seniorów korzystających z pomocy w zakupach, którą wspólnie zorganizowały w Bytomiu Fundacja Petralana i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Tymczasem, na ulicach i w sklepach miasta jeszcze długo nie będzie bezpiecznie, szczególnie dla osób starszych – Śląskie stało się epicentrum pandemii koronawirusa w Polsce, a Bytom pozostaje w czołówce miast z największą liczbą zakażeń w regionie.

Niespełna miesiąc temu Fundacja Petralana informowała, że liczba seniorów, którzy korzystają w Bytomiu z pomocy w zakupach zaczyna przerastać możliwości wolontariuszy i poprosiła media o pomoc w nagłośnieniu informacji o naborze dla osób chętnych do pomocy. Odsiecz nadeszła, bytomianie nie zawiedli, a liczba wolontariuszy się potroiła.

Jednak, mimo, iż na ulicach i w sklepach miasta jeszcze długo nie będzie bezpiecznie, szczególnie dla osób starszych, to z końcem kwietnia okazało się, że znacznie spadła liczba seniorów korzystających z pomocy w zakupach. I to mimo informacji, że Śląskie stało się epicentrum pandemii koronawirusa w Polsce, a Bytom pozostaje w czołówce miast z największą liczbą zakażeń w regionie.

Do połowy kwietnia nasi wolontariusze docierali do 35 osób starszych tygodniowo, teraz w analogicznym okresie czasu pomagamy nie więcej niż 15 seniorom – relacjonuje Tomasz Greczkowicz, jeden z fundatorów Fundacji Petralana i pomysłodawca akcji.

„Pomoc dla seniora” to inicjatywa skierowana do bytomian, którzy ukończyli 65 lat, mieszkają samotnie lub z osobą niepełnosprawną oraz przewlekle chorych. Polega na pomocy w dostarczaniu zakupów spożywczych, środków czystości i lekarstw. Seniorzy zgłaszają chęć skorzystania z pomocy dzwoniąc na numer telefonu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu, a następnie wolontariusze Fundacji Petralana realizują dla nich zakupy na podstawie przekazanej listy i za przekazane środki. Żeby poprosić o pomoc wystarczy wybrać numer: 32 388 67 22.

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content