play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Sprawdzają co jest pod ziemią przy ulicy Racjonalizatorów

today29 lipca 2020

Background

Specjalistyczna firma rozpoczęła wiercenie otworów badawczych, których celem jest szczegółowe rozpoznanie warunków geologicznych w rejonie ul. Racjonalizatorów w Bytomiu, gdzie dwukrotnie doszło do powstania zapadliska w 2019 i 2020 roku. Jest to drugi etap przedsięwzięcia, które ma zlikwidować potencjalne zagrożenia.

Prace w rejonie ul. Racjonalizatorów realizowane są na zlecenie Węglokoksu Kraj, jednak o ich przeprowadzenie apelowały władze miasta. Po powstaniu zapadlisk w 2019 i 2020 r. zaistniała konieczność zbadania warstw skalnych na terenie Parku Ludowego w Miechowicach przy ul. Racjonalizatorów.

Warto dodać, że już ubiegłym roku naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa przeprowadzili badania geofizyczne i stworzyli ekspertyzę. Wynika z niej, że przyczyną powstania zapadliska przy ul. Racjonalizatorów było wystąpienie zjawisk krasowych – wypłukiwanie wapieni triasowych, zalegających około 10 m pod powierzchnią ziemi – spowodowane wpływem eksploatacji górniczej na tym terenie. Był to pierwszy etap przedsięwzięcia, zmierzającego do zabezpieczenia tego terenu.

Teren zapadliska, który powstał w kwietniu 2019 roku i ponownie pojawił się w styczniu 2020 jest stale kontrolowany przez pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego oraz Oddziału Szkód Górniczych Weglokoksu Kraj, jednak aby sprawdzić czy w górotworze istnieją pustki specjalistyczna firma przeprowadzi cztery odwierty, które mają potwierdzić lub wykluczyć istnienie pustek w Parku Ludowym w rejonie ul. Racjonalizatorów. W przypadku ich stwierdzenia pustki zostaną wypełnione, aby zlikwidować potencjalne zagrożenie w przyszłości.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content