play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: „Stodoła” zyskała patronów. Nowa nazwa lodowiska nawiązuje do tradycji

today4 lutego 2021

Background

Do tej pory w świadomości kibiców i mieszkańców Bytomia funkcjonowało jako „stodoła”. Teraz będzie trzeba się przyzwyczaić do nowej nazwy modernizowanego lodowiska. Właśnie ogłoszono wyniki konkursu na nazwę tego obiektu.

Nowa nazwa zmodernizowanego lodowiska będzie nawiązaniem do pięknej bytomskiej tradycji hokejowej. Choć pewnie w świadomości wielu kibiców nadal będzie funkcjonowała zwyczajowa nazwa – „stodoła” to jednak odtąd zyska wybitnych patronów, przypominających o wielkich sukcesach hokejowych Polonii Bytom. Nazwę wybrano w drodze konkursu.

– Prace inwestycyjne nadal trwają, ale przed ich zakończeniem postanowiliśmy – w formie konkursu – zapytać jakie macie propozycje na nazwę tego nowego obiektu. Ponad 100 propozycji, za które bardzo dziękuję, ale wybrać mogliśmy tylko jedną. Więc decyzja zapadła. Ten obiekt będzie nazywał się Lodowisko. im. Braci Nikodemowiczów – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Bracia Emil i Tadeusz Nikodemowiczowie to wybitni trenerzy. Urodzili się we Lwowie, a do Bytomia przyjechali po II Wojnie Światowej. Byli hokeistami Polonii, ale największe sukcesy osiągali jako szkoleniowcy bytomskiej drużyny. Stworzyli mistrzowskie zespoły oraz system szkoleniowy, dzięki któremu Polonia była potęgą. Kiedy byli trenerami drużyna zdobyła cztery tytuły mistrza Polski (1984, 1986, 1988, 1989). To dzięki nim Polonia w 1985 roku zagrała w finale Pucharu Europy – to osiągnięcie do dziś jest jednym z największych sukcesów polskiego hokeja klubowego. Bracia prowadzili też hokejową reprezentację Polski.

Nowa nazwa zmodernizowanego obiektu będzie więc wymownym połączeniem współczesnego hokeja z piękną tradycją hokejową Bytomia z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. 

fot. UM Bytom

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content