play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Ta noc rozpocznie się w samo południe… Muzeum Górnośląskie zaprasza!

today14 maja 2021

Background

Czy znów ustawią się kolejki oczekujących na wejście do sal wystawowych? Czy po raz kolejny przestrzenie muzealne wypełni gwar zwiedzających? O tym będzie można się przekonać już w sobotę 15 maja, odwiedzając Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Tegoroczna Noc Muzeum rozpocznie się w samo południe. Od godziny 12.00, za przysłowiową złotówkę, będzie można zwiedzić 6 muzealnych ekspozycji. Na zwiedzających czekają trzy wystawy stałe, trzy czasowe i jedna specjalna. Muzeum zaprasza pasjonatów archeologii, etnografii, historii, przyrody i sztuki – każdy znajdzie coś dla siebie. Sobotnia oferta nie obejmuje ekspozycji prac Stanisława Szukalskiego, tu obowiązuje zwykły cennik.

– W tym trudnym, covidowym roku, tradycji jednak stanie się zadość i Noc Muzeum się odbędzie – mówi Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. – Wszystko oczywiście w reżimie sanitarnym, z zachowaniem dystansu, z uwzględnieniem limitów na poszczególnych salach wystawienniczych. Od 12.00 do 21.00 czekamy na zwiedzających. Jedynie, co istotne, w trosce o bezpieczeństwo naszych gości, pomiędzy 16.00 a 16.30 będzie przerwa na dezynfekcję.

W Gmachu Głównym na pl. Jana III Sobieskiego czeka otwarta w styczniu wystawa archeologiczna, na której znajdują się najcenniejsze przedmioty z kolekcji archeologicznej oraz wspomniana ekspozycja prac Stanisława Szukalskiego i jego uczniów. W budynku prezentowane są także trzy wystawy stałe: „Galeria Malarstwa Polskiego”, „Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku” oraz „Przyroda Górnego Śląska”.

Do budynku przy ulicy Korfantego Muzeum zaprasza miłośników historii i etnografii. Tam eksponowana jest wystawa z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego „Bojownikom Niepodległości”. Na ekspozycji „Pomiędzy magią a religią”. będziemy mogli poznać przesądy i zabobony, które obok religii są do dziś nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji.

– Serdecznie zapraszamy naszych stałych bywalców i tych, którzy w Muzeum byli dawno temu. Będzie okazja, żeby zapoznać się z naszą ofertą, zobaczyć wystawy stałe i czasowe. Na ekspozycjach będą dyżurowali pracownicy merytoryczni, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania. Mam nadzieję, że zobaczymy się w najbliższą sobotę, czekamy i serdecznie zapraszamy – zachęca Iwona Mohl.

Dopełnieniem oferty będą oprowadzania kuratorskie online po wystawach czasowych, które będzie można zobaczyć wchodząc na stronę internetową Muzeum Górnośląskiego. Na sobotę Muzeum planuje premierowy film z oprowadzania po wystawie Stanisława Szukalskiego.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content