play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Bytom: Uważajcie na dziki! Zagrożenie ASF

today22 stycznia 2020

Background

Władze miasta uczulają mieszkańców Bytomia, aby przekazywali do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego informacje o padłych dzikach. Wszystko za sprawą coraz częstszych przypadków ASF/Afrykańskiego Pomoru Świn/ oraz pojawiających się dzików w okolicach osiedli mieszkaniowych.

Zgłoszenia o znalezieniu padłych dzików przyjmowane są całodobowo przez Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego /PCZK/, które przekazują te informacje do właściwego powiatowego inspektoratu weterynarii. Informacje można zgłaszać telefonicznie pod nr tel.:  32 388 76 15 lub na numer alarmowy: 998.

Afrykański pomór świń (ASF) nie jest w Polsce nowością – po raz pierwszy pojawił się w naszym kraju w 2014 roku. Jest to śmiertelna, zakaźna i zaraźliwa choroba świń oraz dzików. Nie ma możliwości leczenia ASF oraz nie opracowano dotychczas skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie. ASF nie zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Powoduje jednak znaczne straty dla właścicieli zwierząt oraz dla branży mięsnej.

Liczba przypadków ASF u dzików odnotowanych od początku występowania ASF w Polsce, czyli od lutego 2014 r. wynosi 3407. Tylko w 2018 roku potwierdzono 2443 przypadki ASF u dzików, z czego 326 stanowiły dziki odstrzelone, a pozostałe przypadki stanowią dziki padłe, w tym powypadkowe.

W tym roku potwierdzono już aż 60 przypadków ASF u dzików.

 

Źródło: UM Bytom

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content