play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Bytom wspomaga medyków. Testy na koronawirusa dla pracowników Szpitala Specjalistycznego nr 1

today4 kwietnia 2020

Background

W trosce o bezpieczeństwo personelu medycznego, rodzin medyków oraz pacjentów, dyrekcja Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, zadecydowała o systematycznym poddawaniu testom na obecność COVID-19 całego personelu Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego.

Do oddziału obserwacyjno-zakaźnego bytomskiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 trafiają na diagnostykę osoby podejrzane o zakażenie koronawirusem z całego województwa. – To tu leczymy pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji. Dlatego tak ważne jest, żeby osoby, dzięki którym czujemy się bezpiecznie – lekarze i pielęgniarki – sami czuli się bezpiecznie. Stąd decyzja o prowadzeniu regularnych testów na obecność COVID-19 dla personelu oddziału obserwacyjno-zakaźnego, mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Już po raz drugi testy przeszli pracownicy, u których ryzyko zakażenia jest największe. – Musimy pamiętać, że przecież codziennie wracają z pracy do domu. Muszą mieć pewność, że nie są nosicielami wirusa i że nie przyniosą go swoim najbliższym. Od tego zależy komfort ich życia, oraz efekty naszej pracy, mówi Władysław Perchaluk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Jak zaznacza szef placówki, systematyczne badanie personelu Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego zwiększa też bezpieczeństwo pacjentów i usprawnia pracę. Choć na razie cotygodniowe testy wykonywane są zespołom pracującym na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, testami ma również być objęty personel medyczny oraz lekarze z innych oddziałów.

Po raz pierwszy wymazy od całego personelu Oddz.Obserwacyjno-Zakaźnego zostały pobrane tydzień temu. Wszystkie dały wynik ujemny. Teraz czas na kolejne. Obecnie wymazy są wysyłane do laboratorium w Warszawie, a oczekiwanie na wynik trwa minimum 24 godziny, mówi dyr Perchaluk.

Szybkie dostarczenie do stolicy materiałów do badania, jest możliwe dzięki wsparciu władz Bytomia. Ze wsparcia bytomskiego magistratu w dostarczaniu próbek do laboratorium korzysta także bytomski Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4.

źródło/foto: UM Bytom

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content