play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Zabytkowa „38” zastąpiona nowoczesną „Kasią”

today10 lipca 2020

Background

Zabytkowa „38” zastąpiona nowoczesną „Kasią”. Na czas epidemii, biorąc pod uwagę względy sanitarne, zdecydowano się zastąpić zabytkowy wagon tramwajowy linii 38 nowoczesnym „niskopodłogowcem”.

15 – metrowy, dwukierunkowy Moderus MF 10 AC BD zadebiutował na bytomskich torach. Tramwajarze nadali mu nawet imię, i tak, w Bytomiu jeździ „Kasia”. Pojazd został zakupiony został w firmie Modertrans Poznań SP. Z O.O. i od 9 lipca obsługuje już pasażerów linii nr 38.

Już na etapie opracowywania projektu unijnego, który realizujemy wspólnie z dziesięcioma miastami Metropolii, zamówiliśmy specjalnie  pod tę linię dwa wagony niskopodłogowe, dwukierunkowe, żeby mogły obsługiwać ul. Piekarską. To pojazdy bardzo przyjazne dla pasażerów, które wprowadzą nową jakość na tej linii – mówi Bolesław Knapik, prezes Zarządu Tramwajów Śląskich SA.

Wprowadzone do eksploatacji nowe nabytki wyposażone są w klimatyzację w przedziale pasażerskim, WiFi, ładowarki USB, rampy ułatwiające wózkom wjazd do tramwaju, a także inteligentne urządzenia informacji pasażerskiej.

Zabytkowa „38-ka” to jeden z naszych symboli, dlatego chcę uspokoić wszystkich jej miłośników i zapewnić, że nie zniknie ona z krajobrazu Bytomia – mówi prezydent Mariusz Wołosz. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że dotychczasowy tabor był mocno wyeksploatowany i niezbyt komfortowy dla osób starszych czy mających trudności z poruszaniem się. Nowy, niskopodłogowy tramwaj zniweluje te niegodności – dodaje prezydent.

I tak zabytkowa N-ka, po złagodzeniu rygorów sanitarnych, będzie poruszała się po bytomskich torach na przemian z tramwajem niskopodłogowym. Tylko w ten sposób możemy zadbać o starszych czy niepełnosprawnych pasażerów, a jednocześnie zachować niepowtarzalny klimat ul. Piekarskiej, po której już od przeszło 100 lat jeżdżą tramwaje – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

 

źródło/foto: UM Bytom

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content