play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Zielona metamorfoza rynku. Jak się prezentuje?

today15 września 2020

Background

Bytom: Zielona metamorfoza rynku. Jak się prezentuje? Nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin w modułowych donicach oraz nowe pergole i ławki. Zakończyły się prace związane z odnową zieleni na płycie bytomskiego Rynku. Rewitalizacja placu  kosztowała około 230 tys. zł.

Zielona metamorfoza rynku obejmowała prace związane z zagospodarowaniem donic. Modernizacja centralnego placu rozpoczęła się w drugiej połowie maja i podzielone były na dwa etapy. W pierwszym posadzono platany klonolistne. Obok drzew nasadzone zostały perukowce – liściaste krzewy odmiany Royal Purple, które doskonale radzą sobie z niskimi temperaturami, są odporne na suszę, a latem, gdy zakwitną będą cieszyć oczy efektownym jaskrawoczerwonym kwiatostanem.

W drugim etapie na Rynku stanęło 8 modułów z donic, w których będą rosły kwitnące byliny i trawy ozdobne, cztery pergole otoczone donicami, gdzie ogrodnicy zasadzili pnącza powojnika i aktinidii. By całość stanowiła spójną kompozycję, wokół niektórych pergoli pojawiły się nowe ławeczki. Na finalny efekt kwitnących roślin, dających cień drzew i pergoli porośniętych kolorowymi pnączami będziemy musieli poczekać do wiosny.

Przypomnijmy, że jesienią 2019 roku wykonano analizę dendrologiczną uschniętych drzew na bytomskim Rynku. Z analizy wynikało, że większość platanów zamarła, a glebę, w której rosły od 20 lat toczył grzyb. Pod koniec ubiegłego roku stwarzające zagrożenia dla przechodniów drzewa, zostały usunięte. Zgodnie z zaleceniami dendrologa, betonowe misy zostały dokładnie oczyszczone z ziemi, a miejscu uschniętych drzew zostały nasadzone zdrowe drzewa i krzewy. Zagospodarowanie zieleni na Rynku kosztowało około 230 tys. zł.

 

źródło i fot. UM Bytom

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content