play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Bytomski samorząd znalazł sposób, by zabrać głos w dyskusji o górnictwie

today26 lutego 2021

Background

Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce rozszerzy się o kolejną gminę – wniosek o członkostwo w Stowarzyszeniu złożył Bytom. Ma to umożliwić bytomskiemu samorządowi udział w rozmowach o transformacji energetycznej.

Skuteczne przeprowadzenie procesu transformacji górniczej bez udziału samorządów jest niemożliwe – z takim założeniem Bytom przystępuje do Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. Dzięki członkostwu miasto wzmocni swoją pozycję jako gmina pozyskująca środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, ale  także, żeby brać udział w rozmowach o przyszłości branży górniczej, toczących się dzisiaj pomiędzy stroną rządową a stroną społeczną, czyli związkami zawodowymi.

– Samorząd powinien być uczestnikiem tych rozmów i Bytom chce w tych rozmowach brać udział – stąd też nasz wniosek o uczestnictwo w Stowarzyszeniu Gmin Górniczych, bo to Stowarzyszenie jest partnerem w tych rozmowach – mówi Radiu Piekary Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Jednym z celów Stowarzyszenia jest wsparcie gmin górniczych w procesie sprawiedliwej transformacji zarówno społecznej, ekologicznej, przemysłowej jak i kulturalnej. Proces Sprawiedliwej Transformacji polega między innymi na rewitalizacji i przywracaniu funkcji obszarom poprzemysłowym oraz zwiększeniu skali rozwiązań w zakresie energii odnawialnej.

Fot. Facebook/Miasto Bytom

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content