play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Całun Turyński zostanie dzisiaj wystawiony

today11 kwietnia 2020

Background

Całun Turyński zostanie dzisiaj wystawiony. Prezentacja Całunu Turyńskiego, przechowywanego w katedrze św. Jana Chrzciciela w Turynie odbędzie się w Wielką Sobotę 11 kwietnia-  zapowiedział turyński arcybiskup Cesare Nosiglia. Prezentacja Całunu będzie transmitowana na żywo w jednym z włoskich kanałów telewizji publicznej oraz na platformach mediów społecznościowych. Arcybiskup Turynu ogłosił też, że tego dnia o godz. 17:00 będzie przewodniczył długiej modlitwie przed Całunem, w którą będą mogli włączyć się wierni z całego świata. To nawiązanie do tradycji, zgodnie z którą, św. Karol Boromeusz modlił się przed płótnem o ustanie zarazy w XVI wieku.

Całun Turyński, czyli lniane płótno, którym według tradycji, owinięty był Jezus zaraz po ukrzyżowaniu, przechowywany jest w specjalnie skonstruowanej kasecie w kaplicy w katedrze świętego Jana Chrzciciela. „Milczący świadek zmartwychwstania” od lat jest przedmiotem badań i analiz, naukowców z całego świata, którzy starają się dowieść autentyczności płótna lub ją podważyć.

Tradycja utrzymuje, że kiedy w 1576 r. wybuchła epidemia dżumy w Mediolanie, św. Karol Boromeusz, który był arcybiskupem Mediolanu w latach 1564–1584, zobowiązał się pielgrzymować do Całunu na piechotę jako podziękowanie Bogu za powstrzymanie epidemii dżumy. W tym czasie Całun znajdował się w Chambéry we Francji, ale z powodu złego stanu zdrowia Karola Boromeusza, książę sabaudzki, Emanuele Filiberto, postanowił przenieść Całun do katedry w Turynie, gdzie od czasu do czasu można go zobaczyć w takich specjalnych wystawieniach. Ostatnia odbyła się dekadę temu.

fot.wikipedia.pl

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content