play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Potężna akcja CBA i rozbita międzynarodowa grupa przestępcza

today12 lutego 2020

Background

Centralne Biuro Antykorupcyjne, wspierane przez Straż Graniczną i Żandarmerię Wojskową zatrzymało 18 osób zamieszanych w działalność międzynarodowej grupy przestępczej. CBA prowadzi również przeszukania w 60 miejscach zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej. W akcji wzięło udział około 300 funkcjonariuszy.

 

Warszawska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego wraz z prokuraturą od kilku miesięcy prowadziła postępowanie związane z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej. Sprawa jest bardzo poważna, bo z ustaleń śledczych wynika, że grupa przestępcza wyprowadziła za pomocą krajowej instytucji płatniczej ponad 8,6 mld złotych poza granice naszego kraju.

Grupa miała działać w ramach 26 firm zarządzanych przez obywateli Polski, Wietnamu, Ukrainy i Chin w latach 2016-2019. Podejrzani swoją działalność gospodarczą prowadzili głównie na terenie Wólki Kosowskiej. Oszustwa polegały na nie składaniu do KRS sprawozdań finansowych lub wykazywania dochodów niewspółmiernych do wykonywanych transferów pieniężnych. Nie wiadomo jeszcze ile straci Skarb Państwa, w związku z niepłaceniem przez firmy podatków VAT i CIT. Sprawa jest rozwojowa i wielowątkowa.

Wszyscy zatrzymani w wyniku dzisiejszej akcji CBA trafią do prokuratury, gdzie zostaną przesłuchani i usłyszą zarzuty. 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content