play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Centrum Seniora ruszyło w… centrum Katowic. Szeroka oferta dla starszych mieszkańców

today6 marca 2020

Background

Słowackiego 27 – to adres, który od dziś znać musi każdy katowicki senior. Przed południem opadła wstęga, pojawił się wielki tort i działalność rozpoczęło Katowickie Centrum Seniora i Klub Senior+.

Mieszkańców zapraszał prezydent miasta Marcin Krupa, szefowa katowickiego wydziału polityki społecznej, Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, a cieszyły się panie, które już zapowiadają częste wizyty w tym miejscu.

  • cover play_arrow

    Centrum Seniora ruszyło w… centrum Katowic. Szeroka oferta dla starszych mieszkańców Adam Grabałowski

  • cover play_arrow

    Centrum Seniora ruszyło w… centrum Katowic. Szeroka oferta dla starszych mieszkańców Adam Grabałowski

W dzielnicach działa już co prawda ok. 40 klubów dla mieszkańców w kwiecie wieku, ale ten przy Słowackiego w centrum Katowic jest miejscem wyjątkowym, bo skupia wszystkich, a przy okazji jest siedzibą miejskiej Rady Seniorów.

Jak mówił po otwarciu Centrum Seniora prezydent Marcin Krupa: – Zmiany demograficzne w całej Polsce to fakt. Nasze społeczeństwo się starzeje i dotyczy to także Katowic. To ważne, by ludzie starsi, pomimo zakończenia aktywności zawodowej nadal odgrywali aktywną rolę w naszym społeczeństwie, uczestniczyli w życiu społecznym i mieli możliwość w ciekawy sposób spędzać swój wolny czas. Dlatego w ostatnich latach podejmujemy coraz większe wysiłki, by działać na rzecz seniorów. Naszym głównym celem jest zaktywizowanie osób starszych. Chcemy, by seniorzy wychodzili z domów – stąd decyzja o stworzeniu przestrzeni dla nich. Katowickie Centrum Seniora już dziś jest miejscem spotkań.

W Katowickim Centrum Seniora goście mogą spędzić swój wolny czas na różnego rodzaju warsztatach np. rękodzieła, kulinarnych czy na szkoleniach. Ponadto Centrum będzie pełniło funkcję punktu informacyjnego dla seniorów, gdzie będzie można uzyskać ważne informacje z życia miasta. Prowadzenie Centrum zostało powierzone Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej, która na realizację zadania otrzymała dotację wysokości 197,5 tys. zł. W ramach działań, uruchomiła klub seniora, który czynny jest od poniedziałku do piątku, gdzie seniorzy, czyli osoby 60+ mogą skorzystać z codziennych spotkań przy kawie/herbacie, zajęć animacyjnych i terapeutycznych, a także organizowanych wyjść i wyjazdów.

Lokal o powierzchni blisko 100 m.kw. przy ul. Słowackiego 27 został wyremontowany, a pomieszczenia  dostosowano do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. – W ramach naszych działań musieliśmy lokal o funkcjach handlowych, bo działał tutaj sklep przekształcić w przestrzeń o funkcjach społecznych, która ponadto będzie bez barier architektonicznych. Odpowiednia ilość toalet, podział przestrzeni i jej wyposażenia, a także wymiana stolarki okiennej, drzwi oraz montaż ogrzewania gazowego to działania, które w tym lokalu zrealizowaliśmy, mówi Jolanta Bańkowska, zastępca dyrektora KZGM. Remont oraz wyposażenie centrum to koszt 549 tys. zł (w tym dofinansowanie z budżetu państwa: 150 tys. zł).

Katowice od wielu lat realizują działania skierowane do seniorów. Zadania te realizowane są zgodnie z założeniami Miejskiego Programu „Katowicki Senior w Mieście” na lata 2016-2021. Realizacja działań senioralnych zapewnia starszym mieszkańcom możliwość aktywnego udziału w życiu społecznym miasta oraz możliwość prowadzenia samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia. Seniorzy mogą skorzystać z oferty spędzania wolnego czasu w zakresie sportu, kultury, edukacji czy działań prozdrowotnych. Organizowane są m.in. Biesiady dla Seniorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Katowicki Dzień Seniora. Od kilku tygodni, starsi mieszkańchy mogą również korzystać z usługi złotej rączki i infolinii „srebrny telefon”.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content