play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Centrum Sportów Wspinaczkowych w Bytomiu już otwarte!

today13 września 2021

Background

To będzie jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce, a nawet w Europie. Powstające w Bytomiu na terenie po byłej KWK „Rozbark” Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych jest od dziś otwarte w części znajdującej się przed budynkiem.

– Oddajemy dzisiaj do użytku mieszkańcom zewnętrzne strefy wspinaczkowe. To jest tor do OCR-u, tor typu ninja warrior, tor parkourowy, zewnętrzne strefy wspinaczkowe, sale szkoleniowo -noclegową, siłownię, strefy typu CrossFit. To są te elementy, które chcieliśmy w pierwszej kolejności oddać po to, żeby jeszcze skorzystać  z aury, która póki co nam sprzyja. – Mówił Dobromir Bujak, prezes stowarzyszenia Skarpa Bytom.

– To imponująca inwestycja w trudnym terenie – dodaje Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia:

– Widzimy tutaj efekt finalny albo przynajmniej pewną zapowiedź tego efektu finalnego ale to trudny teren i ogromna praca. Proszę pamiętać, że to był mocno zdegradowany teren pokopalniany a dzisiaj już w zasadzie wygląda pięknie. Jestem bardzo zadowolony z efektu no i z tego, że tak młody klub sportowy poradził sobie z tak dużą inwestycją. Pokazuje to, że podmiot zewnętrzny może również funkcjonować i rewitalizować obiekty zabytkowe, jeśli jest odpowiedzialny i ma na to pomysł.

– Otwarte trasy wspinaczkowe zadowolą zarówno amatorów jak i zawodowców – mówi Jarosław Kopacz, jeden z instruktorów:

-To jest pełen przekrój trudności od dróg bardzo łatwych, dla osób totalnie początkujących, po drogi już dla osób bardzo zaawansowanych. Jeśli jesteśmy osobą totalnie początkującą, nie wiemy nic o wspinaniu, trzeba odbyć tutaj takie szkolenie pod okiem instruktora lub też operatora. Wprowadzi on taką osobę we wspinanie. Nie jest to takie trudne jakby się mogło wydawać. Wiadomo, że trzeba się przyłożyć do nauki, bo wspinanie bądź co bądź jest niebezpieczne. Jednak niebezpieczne jest tylko wtedy kiedy nie podejdziemy do tego z głową.

Ze ścian wspinaczkowych znajdujących się wewnątrz zrewitalizowanego budynku odwiedzający będą mogli skorzystać na przełomie października i listopada.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content