play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Ceny biletów w górę. Ile zapłacimy teraz za podróż autobusami ZTM?

today19 kwietnia 2021

Background

19 kwietnia zacznie obowiązywać nowa taryfa. Oprócz zmian w cenniku wprowadzone zostaną nowości dla pasażerów, m.in. specjalny bilet na czas pandemii oraz nowe bilety długookresowe.

Pandemia wygenerowała dodatkowe koszty

W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ostatnim roku, podobnie jak w całej Polsce znacząco wzrosły koszty organizowania transportu publicznego. Trwająca pandemia wygenerowała dodatkowe koszty związane z koniecznością uruchomienia dodatkowych kursów na kluczowych liniach, czy zapewnienie częstej dezynfekcji pojazdów. Ponadto ograniczenia związane z zapobieganiem zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 znacząco wpłynęły na dochody spółki.

Jak informuje ZTM, w poprzednim roku spadek wpływów ze sprzedaży biletów wyniósł ok. 100 milionów złotych. W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych, pokrycie kosztów funkcjonowania komunikacji metropolitalnej spadło już do blisko 20 procent, co oznacza, że do każdego biletu jednorazowego za 3,60 zł, samorządy dopłacają dodatkowe 8 złotych. Drożeje także paliwo.

To wszystko sprawia, że ZTM podjął decyzję o zmianach cen biletów za swoje usługi. Podwyżka cen ma pozwolić na zachowanie dotychczasowego zasięgu linii na terenie metropolii.

Nowości i oferty specjalne

Zgodnie z informacją Zarządu Transportu Metropolitarnego, jednorazowe bilety elektroniczne nadal pozostaną tańsze od papierowych o ok. 10-13%. ZTM zachęca aplikacji mobilnych, przede wszystkim z aplikacji „Mobilny ŚKUP”, której funkcjonalność wraz z początkiem roku została rozszerzona o sprzedaż biletów okresowych.

– W nowej ofercie wprowadzone zostaną dwa nowe bilety długookresowe pozwalające podróżować na terenie dwóch wybranych miast: „2 Miasta 30” oraz „2 Miasta 90” – tłumaczy Michał Wawrzaszek ZTM-u.

Istotna jest również zmiana związana z biletem Dziennym. Pasażerowie korzystający z tego rodzaju biletu w soboty, niedziele oraz w święta będą mogli zabrać w podróż komunikacją zbiorową ZTM jedną dodatkową osobę.

Ceny Metrobiletów, uprawniających do korzystania z pociągów Kolei Śląskich oraz komunikacji zbiorowej ZTM (6-godzinny, cała Metropolia, Strefa Katowice i pozostałe strefy) pozostają na niezmienionym poziomie.

W nowej taryfie uproszczone zostało również podróżowanie na lotnisko. Przejazd „liniami lotniskowymi” możliwy będzie na podstawie wszystkich biletów ZTM. Dla korzystających z tych linii oznacza to oszczędności.

Specjalnie dla osób najczęściej korzystających z naszych usług przygotowany został półroczny bilet „Sieć 180” w cenie 550 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł.

Stare bilety – do kiedy będą ważne?

Do 3 maja można korzystać z biletów papierowych i elektronicznych jednorazowych/krótkookresowych oraz z biletów “Grupowych dla 5 osób”. Po 3 maja z biletów papierowych nadal można korzystać, jednak konieczne będzie dopłata, tak by cena zgadzała się z obowiązującym cennikiem, np. aby po 3 maja skorzystać ze starego biletu normalnego za 3,40 zł należy dopłacić 60 gr.

Z biletów długookresowych i wieloprzejazdowych ze starej taryfy można korzystać, o ile zostały aktywowane do 3 maja. Bilety z okresem obowiązywania rozpoczynającym się po 3 maja będzie można zwrócić.

Do 19 maja można skasować/aktywować posiadany bilet średniookresowy papierowy i elektroniczny oraz wykorzystać go zgodnie z jego okresem obowiązywania. Po tym terminie niewykorzystane bilety będzie można zwrócić.

Do 19 maja można również skasować/aktywować bilety lotniskowe “24h+lotnisko”. Po tym terminie możliwe będzie ich zwrócenie.

Wszystkie szczegóły na stronach ZTM:
Taryfa przewozu (od 19 kwietnia 2021)
Cennik (od 19 kwietnia 2021)

Źródło/grafika: ZTM

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content