play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ceramiczne naczynia ze średniowiecza, zawieszka z brązu- nowe odkrycia archeologiczne w Bytomiu

today1 kwietnia 2020

Background

Ceramiczne naczynia ze średniowiecza, zawieszka z brązu, dwie monety nowożytne, bryły stopionego ołowiu, żelazne gwoździe- to tylko nie liczne z nowych odkryć archeologicznych, podczas prac związanych z wykopaliskami prowadzonymi przy kościele św. Ducha w Bytomiu. Prace archeologów potwierdziły istnienie szpitala lub przytułku oraz cmentarza przypisywanego zakonowi Bożogrobców z Miechowa, które miały znajdować się na ulicy Krakowskiej.

Nowe odkrycia archeologiczne w Bytomiu były możliwe dzięki pracom badaczy, którzy przeprowadzili je w dniach od 2 marca do dnia 18 marca 2020 roku. Penetracja w dwóch sondażach dochodzących do bryły obecnego kościoła, o powierzchni 4,5 m/kw każdy pozwoliła na zdobycie wielu cennych informacji. Odkryto fragmenty ceramiki naczyniowej średniowiecznej i późniejszej, bryły stopionego ołowiu, gwoździe żelazne, jedną zawieszkę z brązu i dwie nowożytne monety.

▪️Potwierdzono obecność dawnego cmentarza przypisywanego zakonowi Bożogrobców z Miechowa.

▪️Uzyskano materiał zabytkowy z okresu średniowiecza i nowożytności, potwierdzający gospodarcze użytkowanie tego terenu w przeszłości. Wiąże się to z istnieniem szpitala, przytułku, oraz przedmieścia zlokalizowanego poza murami miejskimi Bytomia.

▪️Fazy budowy i remontu poświadczone w zakłóceniach struktur warstwowych gruntu.

Decyzją Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków oraz zespołu badawczego, jeden z sondaży zostanie poszerzony po 0,5 m od strony dwóch dłuższych boków, celem zbadania głęboko posadowionego 5 obiektu.

Obecnie dane zebrane podczas prac wykopaliskowych są opracowywane i przetwarzane, tak by zebrane w całość, pozwoliły nam jak i szerszemu gronu osób zainteresowanych przeszłością Bytomia spojrzeć w przeszłość tego miejsca, jakim jest obecnie kościół p.w. św. Ducha i teren gdzie znajdowała się kaplica Bożogrobców ze szpitalem służącym mieszkańcom miasta.

 

źródło: FB Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

fot. zdjęcie poglądowe pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content