play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Chcą podniesienia płacy zasadniczej. Niemedyczni pracownicy śląskich szpitali walczą o swoje!

today16 lipca 2021

Background

Czują się dyskryminowani przy podwyżkach. Niemedyczni pracownicy śląskich szpitali chcą podniesienia płacy zasadniczej. Napisali w tej sprawie pismo do ministra zdrowia, w którym domagają się zmian wynagrodzeń. Tematem zajęła się reporterka Radia Piekary.

Pracownicy chcą przede wszystkim, by ich praca została doceniona adekwatnie do wykonywanych obowiązków. Jak mówią, wszelkie dodatki płacowe ich omijają, nawet ten covidowy. Mimo że pracując w szpitalach, ryzyko zakażenia było niewiele mniejsze niż u lekarzy, czy pielęgniarek.

– To, co najbardziej budzi nasze wątpliwości, to ostatni dodatek covidowy, ponieważ pracownicy obsługi szpitala, również przebywali na oddziałach covidowych, bo ktoś musiał naprawiać te łóżka, ktoś musiał pełnić rolę hydraulika. Cały czas jesteśmy pomijani – mówi Radiu Piekary pracownik archiwum szpitala w Cieszynie, Tadeusz Wawrzyk.

Za zmianami w kwestii wynagrodzeń pracowników administracyjnych w szpitalach, opowiadają się też dyrektorzy samych placówek.  Zwracają przy tym uwagę na problemy w przypadku kadrowych braków.

– Ilość przepisów, rozporządzeń, zarządzeń i ustaw, powoduje to, że wykształcenie dzisiaj sprawnej sekretarki medycznej, już nie mówiąc o statystyczkach medycznych, czy osobach zajmujących się statystyką, to jest trzy, czasami do sześciu miesięcy. To nie jest tak, że przysłowiową sztukę za sztukę- dodał prezes związku szpitali powiatowych, Władysław Perchaluk.

List niemedycznych pracowników szpitali do władz rządowych to reakcja na ostatnią zmianę w prawie. Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia nie uwzględnia bowiem pracowników między innymi laboratorium, sterylizacji, a także księgowości, czy działu kadr.

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content