play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Chciała ukryć kradzież blisko 5 mln złotych? Podpalenie ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci

today6 marca 2020

Background

Chciała ukryć kradzież 5 mln złotych? Podpalenie ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci. Oskarżoną w sprawie jest była księgowa, która chcąc ukryć przywłaszczenie prawie 5 mln zł, wznieciła ogień w pomieszczeniach biurowych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Katowicach-Giszowcu. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał.

Pożar księgowości

Do pożaru doszło w nocy 12 lipca 2018 roku. Służby ratunkowe o godzinie 3.00 otrzymały informację o ogniu trawiącym pomieszczenia Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Katowicach-Giszowcu. Na miejscu okazało się, że ogniem objęte są dwa pomieszczenia: księgowości i biurowe. Śledztwo w tej sprawie prowadzili policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość przeciwko mieniu katowickiej komendy. Powołano także biegłego z zakresu pożarnictwa, który nie wykluczył podpalenia.

Przywłaszczyła sobie ponad 4,7 mln zł

W trakcie śledztwa ustalono, że w placówce przeprowadzano kontrolę finansową, która wykazała, że doszło do przywłaszczenia pieniędzy należących do ośrodka przez byłą księgową. Ustalono, że 46-letnia kobieta w latach 2013-2018 przywłaszczyła pieniądze w kwocie ponad 4,7 mln zł. Chcąc zatrzeć dowody swojej winy, wywołała pożar w ośrodku, który strawił dwa pomieszczenia, komputery i całą dokumentację. Straty poniesione w wyniku pożaru oszacowano na prawie 780 tys. zł. Zgodnie z ustaleniami śledczych, kobieta przywłaszczone pieniądze przeznaczała na swoje potrzeby, kupując m.in. ekskluzywne ubrania w drogich butikach. Prokuratura Rejonowa Katowice-Wschód skierowała właśnie akt oskarżenia przeciwko kobiecie do sądu. Grozi jej kara do 10 lat więzienia.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content