play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Chińskie mrówki trafiły na kwarantannę. Nietypowa przesyłka ukryta w zabawce

today17 czerwca 2020

Background

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ze Śląska, podczas kontroli celno-skarbowej zagranicznych przesyłek ujawnili żywe mrówki. Owady były ukryte w plastikowej, dziecięcej zabawce. Blisko 120 żywych owadów trafiło na kwarantannę.

Przesyłka została nadana w Chinach i miała trafić do odbiorcy na południu Polski. Z deklaracji celnej wynikało, że w środku znajduje się dziecięca zabawka o wartości kilku dolarów amerykańskich. Funkcjonariusze śląskiej KAS postanowili dokładnie to sprawdzić. Podczas rewizji towaru ujawnili, że w środku plastikowego bębenka ukryto 77 fiolek z żywymi mrówkami – w sumie było ich 120. Nietypowa przesyłka została zatrzymana Powiadomiono Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowskich Górach. Zgodnie z decyzją lekarza mrówki trafiły na kwarantannę i oznaczenie gatunków do Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Sprawą przemytu owadów zajmą się funkcjonariusze śląskiej KAS, którzy przypominają, że przywóz żywych zwierząt spoza Unii Europejskiej podlega szczególnym rygorom. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, kto przywozi zwierzęta z naruszeniem przepisów weterynaryjnych podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dodatkowo za oszustwo celne grozi wysoka grzywna a nawet więzienie.

Celnicy nie pierwszy raz znajdują mrówki w przesyłkach. Przykłady?

– Podczas kontroli przesyłek na katowickim lotnisku, ujawniono paczkę z tysiącami mrówek robotnic oraz mrówkami-królowymi. Przesyłkę nadano w Wielkiej Brytanii. Okazy zostały sklasyfikowane przez specjalistę entomologa z Uniwersytetu Śl., który wskazał gatunki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przesyłka po wydaniu opinii lekarza weterynarii została zwolniona i trafi do odbiorcy z Małopolski.

– W 2018 r. funkcjonariusze KAS w Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu ujawnili 11 szklanych probówek z mrówkami. W każdej znajdowała się królowa, kilkanaście mrówek-robotnic oraz jaja. Paczka została nadana na Ukrainie i miała trafić do mieszkańca Wrocławia. Przesyłka nie miała pozwolenia oraz świadectwa zdrowia wystawionego przez urzędowego lekarza weterynarii z Ukrainy. Nadzór weterynaryjny nakazał odesłanie mrówek do nadawcy.

źródło/foto: KAS

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content