play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Wiadomości

„Chodź z nami! Chodź z kijami!” w Katowicach

today26 maja 2021

Background

24 treningi pokazowe, 50 par kijów do darmowego wypożyczenia, film i materiały instruktażowe: MOSiR Katowice i Stowarzyszenie „W Kręgu Natury” ruszają z projektem popularyzacji nordic walkingu.

Nordic walking powstał w latach 20. XX wieku w Finlandii, jako letni trening dla narciarzy biegowych. Dzięki szeregowi korzyści, jakie dostarcza osobom go uprawiającym, w ostatnim czasie bardzo szybko zaczął zyskiwać na popularności.

– „Chodzenie z kijami” to jedna z najciekawszych form aktywności sportowej z perspektywy myślenia o całej społeczności miasta. To sport angażujący nawet 90 proc. ludzkich mięśni, a uprawiać go można praktycznie niezależnie od wieku, stanu zdrowia, czy formy, mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. I dodaje: – Największą satysfakcję daje w trakcie spacerów w lasach czy terenach rekreacyjnych, których w Katowicach mamy bardzo wiele. – Aby ułatwić mieszkańcom zrobienie przysłowiowego pierwszego kroku, w najbliższych miesiącach MOSiR zorganizuje szereg treningów pokazowych na terenie całego miasta. W pięciu obiektach Ośrodka po okazaniu Katowickiej Karty Mieszkańca będzie można także zupełnie bezpłatnie wypożyczyć kije – dodaje W.Bojarun.

W ramach przygotowań do projektu MOSiR Katowice został członkiem Polskiego Towarzystwa Nordic Walking oraz nawiązał współpracę z katowickim stowarzyszeniem „W kręgu Natury”. Instruktorzy tej organizacji będą prowadzić treningi dla mieszkańców oraz pomagać w promocji całego przedsięwzięcia.

– Nordic walking można traktować np. jako terapię schorzeń stawów i kręgosłupa, czy lek na problemy z układem krążenia. Żeby tak się jednak stało, potrzebne jest dobranie odpowiedniej długości kija i zastosowanie właściwej techniki chodu, mówi Piotr Łączniak ze Stowarzyszenia „W Kręgu Natury”. I precyzuje: -Kończyny trenującego powinny zachowywać się jak w trakcie chodu, czyli poruszać się naprzemiennie. Kij w czasie treningu powinno wbijać się w połowie długości między jedną a drugą stopą. Od razu po wbiciu kija, staw łokciowy powinien być prostowany, a kij puszczany od razu po odepchnięciu.

Pierwszy trening odbędzie się 31 maja w Parku Bolina (17.00-18.30). Dodatkowo w pięciu obiektach MOSiR Katowice możliwe będzie bezpłatne wypożyczenie kijów, wystarczy okazanie Katowickiej Karty Mieszkańca.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content