play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Chorobowe po urlopie macierzyńskim. Przedsiębiorcza mama nie może zapomnieć….

today13 maja 2020

Background

Po wyczerpaniu zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcza mama, aby zachować ciągłość podlegania ubezpieczeniu chorobowemu i mieć prawo do wypłaty zasiłku chorobowego, powinna zgłosić się do ubezpieczeń z tytułu prowadzenia własnej firmy, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Ważne jest, żeby zgłosić się do 7 dni od zakończenia pobierania macierzyńskiego.

– Kobiety, które prowadzą działalność gospodarczą i mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przestają podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia własnej firmy, a podlegają z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS woj.śląskiego. I dalej: – Oznacza to, że w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego panie prowadzące działalność gospodarczą, odprowadzają tylko składkę zdrowotną, a składka emerytalna i rentowa opłacana jest z budżetu państwa.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy kobieta pobiera zasiłek macierzyński w wysokości nie wyższej niż kwota świadczenia rodzicielskiego – obecnie to 1000 zł. Wówczas z tej działalności nie opłaca także składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jednak nie jest zwolniona ze złożenia w ZUS deklaracji rozliczeniowej.

Z uwagi na to, że w tym czasie przedsiębiorcza mama nie ma obowiązku opłacania za siebie składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności, powinna dokonać wyrejestrowania z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na odpowiednim druku (ZUS ZWUA) i zgłosić się wyłącznie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZZA.

W momencie, gdy zakończy okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, ponownie trzeba będzie zgłosić się do ubezpieczeń z tytułu wykonywanej działalności. Jednak najpierw właścicielkę firmy czeka wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZWUA), a następnie zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZUA). Zgłoszenie musi być złożone do 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych.

Jeśli po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcza mama chce zachować ciągłość ubezpieczenia chorobowego, to na zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZUA), musi zadeklarować przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeśli zrobi to w ciągu 7 dni, będzie objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym z tytułu prowadzenia działalności od dnia podanego w zgłoszeniu.

– Trzeba pamiętać, że dla osób prowadzących własne firmy, jak też zleceniobiorców, ubezpieczenie chorobowe nie jest obowiązkowe, mówi B.Kopczyńska dodając, że przedsiębiorca ma wybór, czy chce opłacać składkę do funduszu chorbowego, czy też nie. Jednak podleganie temu ubezpieczeniu daje prawo do wypłaty świadczeń w przypadku choroby własnej, czy chociażby opieki nad chorym dzieckiem, bądź innym członkiem rodziny.

źródło: ZUS

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content