play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Choroby współistniejące i KORONAWIRUS to śmiertelne połączenie. „Oliwy do ognia dodaje palenie papierosów”

today7 kwietnia 2020

Background

Choroby współistniejące zwiększają ryzyko zgonów w okresie pandemii – apelują lekarze i dodają, że większość osób, które przegrało walkę o życie z koronawirusem, miało właśnie wielochorobowość. Co ważne, nie dotyczy to tylko osób starszych, bo choroby współistniejące to również cukrzyca i nadciśnienie.

 • cover play_arrow

  Choroby współistniejące i KORONAWIRUS to śmiertelne połączenie. „Oliwy do ognia dodaje palenie papierosów” Kamil Zatoński

 • cover play_arrow

  Choroby współistniejące i KORONAWIRUS to śmiertelne połączenie. „Oliwy do ognia dodaje palenie papierosów” Kamil Zatoński

 

Mówi szef oddziału neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 4 w Bytomiu, Tomasz Pieniążek. Wielochorobowość, inaczej choroby współistniejące, jest to jednoczesne występowanie u pacjenta dwóch lub więcej schorzeń. Przyczynami występowania wielochorobowości mogą być przewlekłe zakażenia, stany zapalne, zaburzenia metaboliczne, zmiany ekologiczne i podatność genetyczna. Największą liczbę osób dotkniętych wielochorobowością stanowią osoby starsze.

Choroby serca i naczyń

W niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową najczęstsze choroby współistniejące to choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków, nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przewlekła obturacyjna choroba płuc, niedokrwistość. Schorzenia te mogą prowadzić do funkcjonalnych i strukturalnych zmian w mięśniu sercowym. U osób z wrodzoną wadą serca częstymi chorobami współistniejącymi są nadciśnienie tętnicze, schorzenia tarczycy, zaburzenia psychiczne, zaburzenia neurologiczne, przewlekłe choroby płuc i udar mózgu.

Choroby współistniejące u pacjentów po udarze mózgu mogą zmniejszać i opóźniać korzystne wyniki rehabilitacji. Prowadzone są badania nad opracowaniem biomarkerów dla neurologicznej i psychiatrycznej współchorobowości u pacjentów z epilepsją.

Nowotwory

U 70% pacjentów operowanych z powodu raka płuc stwierdzono choroby współistniejące.

Choroby reumatyczne

Z chorobami reumatycznymi związane są choroby serca i naczyń, toczeń, i zapalenie łuszczycowe stawów. Fibromialgia występuje między innymi u chorych cierpiących na depresję, lęki, bóle głowy, zespół jelita drażliwego, zespół chronicznego zmęczenia, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów i migrenę.

Choroby nerek

U pacjentów chorych na niewydolność nerek częstość choroby wieńcowej jest o 22% wyższa.

Choroby przemiany materii

Pacjenci cierpiący na otyłość często są dotknięci hiperlipidemią, nadciśnieniem i cukrzycą typu 2.

Lekarze dodają, że w dużej mierze za wielochorobowość odpowiedzialne jest palenie papierosów. Największe ryzyko śmierci mają pacjenci z chorobami serca, cukrzycą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. W Polsce z koronawirusem walkę przegrało już 107 osób. 

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content