play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Chorzów: Lider bojówki Psychofans miał nakłaniać do zabójstwa prokuratora

today4 maja 2020

Background

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie prowadzi postępowanie przeciwko liderowi bojówki „Psychofans”. Na polecenie prokuratora 29 kwietnia 2020 roku podejrzany został doprowadzony z Aresztu Śledczego, gdzie przebywa z uwagi na stosowany wobec niego tymczasowy areszt w sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej skupionej wokół środowiska pseudokibiców „Psychofans”.

 

Usłyszał zarzuty

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił doprowadzonemu zarzuty nakłaniania do zabójstwa jednego z prokuratorów, który prowadził postępowanie przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej skupionej wokół środowiska pseudokibiców „Psychofans” kwalifikowany z art. 18 par. 2 kodeksu karnego w zw. z art. 148 par. 1 kk. Kolejny zarzut dotyczy nakłaniania do zniszczenia, poprzez spalenie, akt postępowania prowadzonego przed Sądem Okręgowym w Gliwicach przeciwko członkom tej grupy przestępczej kwalifikowany z art. 18 par. 2 kk w zw. z art. 276 kk i art. 163 par. 1 pkt. 1 kk.
Czyny te zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Tymczasowe aresztowanie

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania oraz grożącą podejrzanemu wysoką karę, prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Grupa posługiwała się „sprzętem”

Zorganizowana grupa przestępcza skupiona wokół środowiska śląskich pseudokibiców „Psychofans” działała w okresie od 2010 do 2017. W jej skład wchodziło kilkudziesięciu mężczyzn z terenu Śląska oraz z innych regionów Polski. Większość członków grupy było już wcześniej karanych, a w popełnianiu przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu posługiwali się niebezpiecznymi przedmiotami, takimi jak maczety, młotki, pałki.

53 członków grupy już stanęło przed Sądem

W maju 2019 roku Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował akt oskarżenia wobec 53 osób. Wówczas prokurator zarzucił im popełnienie łącznie prawie 100 przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przestępstw polegających na obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, kradzieży z włamaniami, rozbojów, a także zabójstwa i pobicia ze skutkiem śmiertelnym.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content