play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Wiadomości

Chorzów: Policja zakończyła postępowanie w sprawie „karuzeli vatowskiej”, 13 osób oskarżonych

today8 października 2021

Background

Chorzowska policja zakończyła postępowanie przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej. Jej członkowie wyłudzali zwrot VAT-u na fikcyjnym handlu kawą. Na ławie oskarżonych zasiądzie 13 osób.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie skompletowali materiał dowodowy przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej. Działała ona w latach 2013-2016. Jej członkowie popełniali przestępstwa skarbowe polegające na wewnątrzwspólnotowymi nabyciu towarów i ich sprzedażą na terenie kraju bez zapłaty należnego podatku VAT.

Członkowie grupy wystawiali dokumenty, które świadczyły o obrocie kawą i innymi towarami, tyle że były one fikcyjne. W ramach przykrywki przestępcy wykonywali przelewy na konta firmowe. Następnie środki wypłacano członkom grupy. W ciągu trzech lat działania oszukali oni Skarb Państwa na 54 mln zł.

Chorzowska policja zakończyła postępowanie w tej sprawie. Akt oskarżenia jest skierowany dotyczy 13 osób. Część z nich nie przyznała się do winy. Wobec 5 z nich zastosowano uprzednio środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Oskarżonym grozi do 15 lat pozbawiania wolności.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content