play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Chorzów: Ciężki przemysł ponownie rozpalił serce miasta. Otwarto długo wyczekiwane Muzeum Hutnictwa

today26 listopada 2021

Background

Nadszedł długo wyczekiwany moment dla wszystkich mieszkańców Górnego Śląska. W Chorzowie oficjalnie swoją działalność rozpoczęło Muzeum Hutnictwa. Dziś nastąpiło uroczyste otwarcie tego wyjątkowego miejsca z udziałem prezydenta Andrzeja Kotali.

Po ponad dwóch latach od rozpoczęcia inwestycji mieszkańcy Chorzowa, ale także całego Górnego Śląska mogą cieszyć się z otwarcia Muzeum Hutnictwa. Już od jutra obiekt stanie się dostępny dla zwiedzających.

Chorzów zrodził się z przemysłu. A o swojej historii i tożsamości nigdy nie można zapominać. To Muzeum jest świadectwem naszego przemysłowego rodowodu – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. – To efekt wieloletnich starań i pracy wielu osób. Jestem przekonany, że dzięki temu obiektowi chorzowskie hutnictwo, obok Ruchu i Parku Śląskiego, stanie się jedną z naszych najlepiej rozpoznawalnych marek i jednym z największych powodów do dumy. I właśnie przez ten chorzowski pryzmat zamierzamy opowiedzieć hutniczą historię całego Śląska – dodaje.

„Królowa Żelaza” stworzona przez dawnych pracowników i maszyny

Muzeum będzie niezwykle atrakcyjnym i wyjątkowym miejscem nie tylko dla mieszkańców Chorzowa, ale także wszystkich gości. W instytucji zobaczymy „Królową Żelaza”, czyli stałą wystawę stworzoną z maszyn pochodzących w głównej mierze z Hut Batory i Kościuszko. Bohaterami wspomnianej wystawy będą ich dawni pracownicy. Przekażą oni swoją wiedzą odnośnie urządzeń, rozwiązań technicznych, a także opowiedzą jak wyglądała praca hutnika. Podzielą się także swoimi wspomnieniami, odnośnie autentycznych wydarzeń jakie miały miejsce w ich zakładzie pracy. Na najmłodszych będzie czekała specjalnie przygotowana ścieżka, na której dzieci spotkają „Przetopka”, dobrego ducha muzeum.

 – Tworzymy w mieście nową instytucję, która będzie badać, popularyzować dziedzictwo przemysłowe, ale również dawać ogromne powody do satysfakcji mieszkańcom – nie ma wątpliwości Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa ds. społecznych. – Jestem przekonany, że to nie będzie tylko ekspozycja ciekawych maszyn i przypomnienie przemysłowej historii, ale że Muzeum umożliwi również naukę poprzez zabawę i że opowieść o „ciężkich” maszynach poprowadzi w lekki i strawny dla każdego odbiorcy sposób – ocenia.

Inwestycja godna hutniczej pracy

Teren obecnego muzeum, czyli m.in. dawną hutniczą elektrownię miasto pozyskało 11 lat temu. Właśnie wtedy podjęta została decyzja, że  powstanie tu miejsce, które uświetni przemysłową historię, a także tradycję Chorzowa. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2019 roku. Inwestycja pochłonęła blisko 37 mln. zł, z czego 15 mln pochodzi ze środków unijnych. Po wykonaniu prac rozpoczął się proces tworzenia i kompletowania wystawy, na którą składa się m.in. 7 potężnych maszyn. Miasto zapowiedziało także przebudowę węzła komunikacyjnego przy ul. Katowickiej i Metalowców wraz z powstaniem zintegrowanych przystanków.

– Chcemy zapewnić w ten sposób komfortowe warunki dotarcia do tego obiektu, który bez wątpienia będzie chlubą naszego miasta. Dzięki współpracy z Miastem Zabrze i Muzeum Górnictwa Węglowego udało nam się pozyskać najwyższą dotację unijną w dziedzinie kultury w historii miasta. Realizacja projektu przebiegała planowo, ale musieliśmy zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami, bo stan obiektu okazał się dużo gorszy niż zakładaliśmy. Efekty prac są jednak wyśmienite. Bardzo się cieszę, że wykorzystaliśmy tę szansę i możemy przypomnieć skąd jako miasto wyrośliśmy – mówi wiceprezydent Chorzowa, Marcin Michalik.

Już jutro otwarcie bram dla zwiedzających

Otwarcie muzeum dla gości nastąpi już jutro tj. 27 listopada. Bilet wstępu kosztuje 13 zł/os., natomiast ulgowy 9 zł/os. We wtorki zwiedzanie jest darmowe. Godziny otwarcia obiektu prezentują się następująco:

 • Poniedziałek – nieczynne
 • Wtorek – 9.00 – 18.00
 • Środa – 9.00 – 17.00
 • Czwartek – 9.00 – 17.00
 • Piątek – 9.00 – 18.00
 • Sobota – 9.00 – 18.00
 • Niedziela – 13.00 – 18.00

 

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content