play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Chorzów: Przerwa w porodach na terenie miasta. Nie będzie porodówki

today4 marca 2021

Background

To nie żart. Od 1 kwietnia w Chorzowie nie będzie porodówki. To wynik decyzji prywatnego podmiotu, który do tej pory prowadził działalność położniczą w mieście. Bez zmian miało być przynajmniej do czerwca, ale z powodu utraty płynności finansowej spółka nagle zmieniła zdanie.

Wbrew wcześniejszym ustaleniom spółka Urovita zakończy działalność chorzowskiej porodówki z końcem marca. Wcześniej ustalono, że ma do tego dojść na końcu czerwca – na podstawie awaryjnego przedłużenia kontraktu z NFZ. To umożliwiłoby płynne przejęcie działalności ginekologiczno-położniczej Zespołowi Szpitali Miejskich. Ten jednak nie jest na to gotowy na 3 miesiące przed zapowiadanym terminem.

– Zmiana decyzji spółki Urovita stawia wszystkich w trudnej sytuacji, bo na tym oddziale pracuje około 60 osób i te 60 osób może zostać bez pracy. Oczywiście dyrekcja Zespołu Szpitali Miejskich zapewnia i podtrzymuje deklaracje, że przejmie 1 lipca wszystkich i zatrudni ich do pracy na tym nowym oddziale. Natomiast problemem są oczywiście te 3 miesiące – tłumaczy Kamil Nowak z Urzędu Miasta w Chorzowie.

Szans na wcześniejsze otwarcie nowego oddziału na terenie Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie póki co nie ma. Trzeba bowiem przeprowadzić remont, dostosować oddział i zdobyć kontrakt z NFZ-tu – a to wymaga czasu. Rozmowy z personelem trwają. Prezydent wystosował zapytanie do dyrekcji Zespołu Szpitali Miejskich o to, czy możliwe jest wcześniejsze zatrudnienie osób pozostających w najtrudniejszej sytuacji finansowej.

Gdzie chorzowianki będą rodzić w trzymiesięcznej przerwie w działalności porodówki na terenie miasta? Wszystko wskazuje na to, że konieczne będzie przewożenie ich do miast ościennych.

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content