play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Chorzów: IX. Edycja Budżetu Obywatelskiego z nową kategorią

today23 kwietnia 2021

Background

W Chorzowie już po raz dziewiąty mieszkańcy miasta będą mogli zdecydować na co wydać część pieniędzy z budżetu. Wkrótce będzie można  zgłosić swoje propozycje. W tym roku w Budżecie Obywatelskim pojawi się nowa kategoria: zadania na rzecz dostępności.

Nowa kategoria obejmuje wszelkie działania ułatwiające funkcjonowanie w przestrzeni publicznej, w szczególności mające na celu zniwelowanie barier w dostępie do usług, produktów i przestrzeni dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, o ograniczonej mobilności i percepcji, poruszających się na wózkach, niewidomych i słabowidzących, niedosłyszących, niepełnosprawnych intelektualnie, a także osób z czasowymi ograniczeniami mobilności. Pula przeznaczona na te zadania to 270 tysięcy złotych, a jeden projekt może kosztować maksymalnie 70 tys. złotych.

W tegorocznym Budżecie Obywatelskim na wydanie czekają łącznie 3 700 000 złotych. Głosowanie będzie przeprowadzone w kilku kategoriach. Oprócz wspomnianej nowości, znane już dobrze projekty inwestycyjne oraz społeczne. Po raz drugi znalazło się też miejsce dla projektów „zielonych”.

Widzimy, że z każdym rokiem mieszkańcy przykładają większą uwagę do spraw związanych z ochroną środowiska. Zgłaszają chęć wymiany pieców, chcą instalować fotowoltaikę, korzystają z rowerów czy organizują akcje ekologiczne. To dlatego zdecydowaliśmy się w 2020 roku utworzyć „zieloną” kategorię w Budżecie Obywatelskim. Liczba głosów oddana na eko-projekty pokazała, że był to dobry pomysł. Wierzę, że będzie tak również w tym roku – tłumaczy Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Pula na projekty zielone to 250 tysięcy złotych. Zadania inwestycyjne nie mogą przekroczyć kwoty 2,59 mln złotych. Na zadania społeczne przeznaczono 590 tys. złotych.

Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 5 maja i potrwa do 6 czerwca. Głosowanie odbędzie się na przełomie sierpnia i września, a zwycięzców poznamy 17 września. Cały proces konsultacji będzie odbywał się drogą elektroniczną.

źródło: UM Chorzów 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content