play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Chorzów: Symbol miasta przejdzie gruntowną renowację

today18 lutego 2021

Background

Szyb Prezydent w Chorzowie zostanie wyremontowany. Miasto rozstrzygnęło przetarg na wykonawcę robót. By poprawić bezpieczeństwo zwiedzających niemal 100- letnia, żelbetowa konstrukcja przejdzie gruntowną renowację.

Szyb Prezydent to symbol Chorzowa oraz  punkt widokowy. Żelbetowa konstrukcja ponad 10 lat służy chorzowianom jako platforma widokowa, jako zabytek a także  jako miejsce spotkań.

-Teraz wymaga już lekkiego remontu. Za 700 tysięcy złotych zostanie przeprowadzona renowacja i uzupełnienie betonu a także przywrócenie szybowi takiego świeżego koloru. Tego zadania podejmie się firma z Bytomia, która została wyłoniona w przetargu.

Tłumaczy nam Kamil Nowak z Urzędu Miejskiego w Chorzowie i dodaje, że prace zostały podzielone na etapy:

-Warto pamiętać, że Szyb Prezydent to jedna z niewielu wież pokopalnianych która została udostępniona turystom na Śląsku. Dlatego też jako atrakcja turystyczna musi pozostawać w bardzo dobrym stanie technicznym, aby zapewnić zwiedzającym pełne bezpieczeństwo. Wieża jest podatna na warunki pogodowe stąd w pierwszej kolejności prace związane z renowacją konstrukcji żelbetowej. Następnie Urząd Miasta będzie chciał wymienić oświetlenie wieży na nowoczesne ledy, tak żeby było to oświetlenie wydajne i ekologiczne.

Wszystkie prace mają zakończyć się latem.

 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content