play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Chorzów: Topole hybrydowe pomogą w neutralizacji zanieczyszczeń ziemi

today29 czerwca 2021

Background

W Chorzowie Batorym, na terenie budowanego właśnie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych SORCIK, stanęło kilka rzędów niedużych drzewek. To topole hybrydowe, których zadaniem jest wyciąganie i neutralizacja zanieczyszczeń ukrytych w ziemi.

Wygląda jak winnica lub pole uprawne, ale zadanie ma zdecydowanie inne. Przy ul. Stalowej powstaje drugi w Chorzowie PSZOK. Ma to ułatwić wywóz odpadów mieszkańcom dzielnicy Batory. Aktualnie muszą oni korzystać z PSZOKu zlokalizowanego w Chorzowie Starym. Nowa instalacja powstaje na terenie dawnych zakładów chemicznych, które przez lata działalności zdążyły zanieczyścić glebę. Teraz to zacznie się zmieniać dzięki kilku rzędom żywokołów topoli, którymi obsadzono usypaną wcześniej górę ziemi. Żywokoły zostały zasadzone ponad miesiąc temu i widać, że się przyjęły, ponieważ każdego dnia przybywa nowych, zielonych liści. Zielona instalacja zostanie już tutaj na dobre, ponieważ to proces rozłożony na lata.

Zalesiony kawałek terenu będzie pielęgnowany i stanie się naturalną barierą separującą PSZOK od innych budynków zlokalizowanych w okolicy.
Zastosowaliśmy bardzo nowoczesne, innowacyjne metody remediacji tego terenu. Cała inwestycja czyli budowa PSZOK kosztowała 7 milionów złotych i pozyskaliśmy na nią ogromną dotację unijną, dzięki czemu inwestycja nie będzie obciążała budżetu naszego miasta – tłumaczy Marcin Michalik,
Dofinansowanie z NFOŚiGW na ten cel wyniosło niecałe 4 miliony zł. PSZOK ma być gotowy w marcu 2022 roku.

źródło: UM Chorzów

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content