play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ci młodzi ludzie są mistrzami wiedzy o Śląsku

today7 września 2020

Background

Ci młodzi ludzie są mistrzami wiedzy o Śląsku. Znamy laureatów czwartej edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” organizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach. W zmaganiach finałowych, młodzi znawcy Śląska walczyli o nagrodę główną, czyli wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Uczestnicy konkursu w finale zmierzyli się z pytaniami o wybrane miejsca i obiekty na Śląsku, takie jak Muzeum Śląskie, Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej, Pałac w Świerklańcu i siedziba Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. Pytania dotyczyły również ważnych postaci z dziejów regionu (reżyser Kazimierz Kutz, poeta Rafał Wojaczek, pisarz Mirosław Syniawa i malarz Teofil Ociepka) oraz cytatów z wypowiedzi słynnych Ślązaków (astronomki Marii Kunitz, piłkarza Gerarda Cieślika i Wojciecha Korfantego).

 

Ci młodzi ludzie są mistrzami wiedzy o Śląsku. W piątek, 4 września 2020 roku, poznaliśmy wyniki konkursu „Silesia Incognita 2020”. Najlepsze dwuosobowe drużyny, wyłonione w eliminacjach 26 marca 2020 roku (eliminacje polegały na przygotowaniu prezentacji poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska) spotkały się w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach. Do finału zakwalifikowało się 7 drużyn.

Uczestnicy konkursu w finale zmierzyli się z pytaniami o wybrane miejsca/obiekty na Śląsku (jak Muzeum Śląskie w Katowicach, Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej, Pałac w Świerklańcu i siedziba Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach), ważne postaci z dziejów regionu (jak reżyser Kazimierz Kutz, poeta Rafał Wojaczek, pisarz Mirosław Syniawa i malarz Teofil Ociepka), czy cytaty z wypowiedzi słynnych Ślązaków (astronomki Marii Kunitz, piłkarza Gerarda Cieślika i Wojciecha Korfantego).

Z kolei ścisły finał to runda pytań otwartych (np. o połednice; Emina Paszę; trzy fakty z życia Karola Goduli; trzy wynalazki Oscara Troplowitza; trzy śląskie miasta, które istniały już w średniowieczu; historyczne przyczyny różnic między Śląskiem Cieszyńskim a pozostałą częścią Górnego Śląska; trzy miasta, które leżą w województwie śląskim, ale nie leżą na Śląsku) oraz zamkniętych (np. w której katowickiej dzielnicy urodził się Kazimierz Kutz; w którym śląskim mieście urodził się wynalazca Oskar Troplowitz; jak nazywano Śląsk w osiemnastym i dziewiętnastym wieku, podkreślając jego podobieństwo do najbardziej uprzemysłowionej części świata; w jaki sposób książę Guido von Donnersmarck przekonał swoją wybrankę do przeprowadzki na Śląsk; w którym śląskim mieście można zwiedzać Sztolnię Czarnego Pstrąga; przez kogo zniszczony został Pałac w Świerklańcu, nazywany „Śląskim Wersalem”; który przedmiot związany z dziejami Śląska można podziwiać w British Museum w Londynie; jaki przydomek, związany zapewne z jego kalectwem, nosił śląski książę o imieniu Przemysław; jakim wynikiem zakończył się plebiscyt, mający zdecydować o tym, którego państwa częścią będzie Górny Śląsk; kim był Angelus Silesius).

Zwycięzcy konkursu „Silesia Incognita 2020”, Bartłomiej Kielar i Daniel Świerczyński z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach, którzy w eliminacjach przygotowali prezentację „Bieruń Stary. Byzuch w Bieruniu”, zauważają, że poziom konkursu był wysoki: „Nie było wiadomo do końca, czy wygramy, bo walka była zacięta. Było kilka bardzo stresujących momentów. Najtrudniejszą konkurencją była ta, kiedy jeden z zawodników musiał opowiedzieć drugiemu o wylosowanej wcześniej postaci”. Nikoletta Krasodomska, nauczycielka–opiekunka zwycięskiej drużyny, dodaje: „Nie ukrywam, że chłopcy długo przygotowywali się do tego konkursu, bo aż dwa lata”.

Oto najlepsi z najlepszych:

I miejsce:
Bartłomiej Kielar i Daniel Świerczyński (nauczyciel: Nikoletta Krasodomska) z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach / 88,5 pkt.

II miejsce:
Wojciech Biolik i Lena Jędrasik (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Katowicach / 85,25 pkt.

III miejsce:
Miłosz Grzondziel i Bartłomiej Grzywocz (nauczyciel: Katarzyna Jendrusiewicz) z Salezjańskiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Świętochłowicach / 85 pkt.

IV miejsce:
Stefania Podleśny i Weronika Podleśny (nauczyciel: Franciszek Podleśny) z Zespołu Szkół Podstawowych nr 5 w Rybniku / 80,5 pkt.

V miejsce:
Julia Cieślikowska i Alicja Huć (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Katowicach / 79,75 pkt.

VI miejsce:
Julian Borysławski i Jakub Karweta (nauczyciel: Artur Glombik) z III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu / 78,5 pkt.

VII miejsce:
Mateusz Gazdowicz i Mikołaj Rojek (nauczyciel: Agnieszka Jarnutowska i Najib Sherzai) ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach / 70,5 pkt.

Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”?

Silesia Incognita to je […] tako trocha rock’n’rollowo edukacjo regiōnalno. […] Chcymy pokozać tyn efekt <<Wow!>>, efekt <<Jezderkusie!>>. Chcymy, coby te bajtle yntliś pedziały same do sia: <<Jezderkusie! My to mōmy ale szczynście, że miyszkōmy prawie na Ślōnsku!>>” – tak o konkursie mówi Marcin Melon, jego pomysłodawca ze Szkoły Podstawowej nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach.

Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.

Do uczestnictwa w konkursie zaprosiliśmy uczniów starszych klas szkół podstawowych (V–VIII) z województwa śląskiego. Najwyżej ocenione prezentacje poświęcone wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska wyłonili: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”).

Na konkurs wpłynęło 49 zgłoszeń drużyn z 40 szkół z 21 miejscowości. Patronem honorowym konkursu był Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

info i fot. Muzeum Miejskie w Tychach

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content