play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ciche godziny dla osób ze spektrum autyzmu- Muzeum Śląskie zaprasza

today7 lutego 2020

Background

Ciche godziny dla osób ze spektrum autyzmu w Muzeum Śląskim. Muzeum Śląskie, pragnąc umożliwić kontakt ze sztuką wszystkim odbiorcom, wprowadziło tzw. ciche godziny podczas zwiedzania galerii stałych, a także utworzyło specjalną strefę wyciszenia. Rozwiązania te znacznie podniosą komfort zwiedzania osobom o wysokiej wrażliwości na bodźce. Powiększa się także stale oferta Muzeum Śląskiego dla osób ze spektrum autyzmu. Dopełnieniem działań na rzecz osób autystycznych jest cykl pt. „Kino wrażliwe”, które Muzeum Śląskie realizuje wspólnie z katowickim kinem Światowid . Rozwiązania te znacznie podniosą komfort zwiedzania osobom o wysokiej wrażliwości na bodźce. Powiększa się także stale oferta Muzeum Śląskiego dla osób ze spektrum autyzmu. Dopełnieniem działań na rzecz osób autystycznych jest cykl pt. „Kino wrażliwe”, które Muzeum Śląskie realizuje wspólnie z katowickim kinem Światowid .

 

Ciche godziny zwiedzania będą obowiązywać na wystawach stałych w Muzeum Śląskim w każdą środę od 17.00 do 20.00. W tym czasie będą wyłączone ścieżki dźwiękowe w galeriach. Oprócz tego w kasach muzealnych będzie można pobrać słuchawki wyciszające, które są dostępne w rozmiarach dla dorosłych i dzieci. A przy wystawach czasowych znajdują się informacje o rodzaju bodźców możliwych do doświadczenia podczas zwiedzania. W przestrzeni Galerii sztuki polskiej powstała natomiast strefa wyciszenia Interim. Umożliwia ona odseparowanie się od bodźców osobom o szczególnej na nie wrażliwości. Można tam również skorzystać z dostępnych publikacji czy piłeczek antystresowych. Dział Edukacji zachęca do wcześniejszego zaplanowania indywidualnej trasy zwiedzania.

W stałej ofercie programowej Muzeum Śląskiego – posiadającego certyfikat Fundacji Prodeste potwierdzający otwartość na pracę z osobami ze spektrum autyzmu – znajdują się warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz lekcje muzealne przygotowane z myślą o osobach o wysokiej wrażliwości na bodźce. Rodzinom z dziećmi ze spektrum oferujemy cykl warsztatów „Którędy do sztuki”. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w kilkuosobowych grupach, w bardzo przyjaznej atmosferze, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwości na bodźce. Prowadzący zajęcia umożliwiają dzieciom poznawanie dzieł sztuki bez obciążania nadmiarem bodźców czy informacji. W trakcie warsztatów wykorzystywane są autorskie metody pracy twórczej, metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne i terapii ruchem (Autism Movement Therapy).

Muzeum oferuje także zajęcia przystosowane do indywidualnych wymagań i możliwości konkretnej grupy. Lekcje oparte są na pracy manualnej, a odbywają się w przestrzeniach galerii z wykorzystaniem pomocy dotykowych oraz w salach edukacyjnych. Tematami realizowanymi z grupami o specjalnych potrzebach edukacyjnych są: „Czym jest obraz?”, „Zabawa z obrazami”, „Baśnie śląskie”, „Na krańcach świata”, „W 60 minut dookoła świata”, „W pracowni artysty”.

Ramowy program warsztatów w najbliższych miesiącach:

16 lutego, godz. 12.00 – „Wycinki”, warsztaty inspirowane sztuką kolażu i asamblażu

15 marca, godz. 12.00 – „Żywe rzeźby”, warsztaty inspirowane obiektami przestrzennymi

19 kwietnia, godz. 12.00 – „Chlapnięcia, drapnięcia i plamy”, warsztaty inspirowane dziełami sztuki współczesnej na wystawie „Duch natury i inne bajki”

10 maja, godz. 12.00 – „Kompozycje z cieni”, warsztaty inspirowane kompozycją przestrzenną Jana Berdyszaka

14 czerwca, godz. 12.00 – „Ruchome obrazy”, warsztaty performatywne inspirowane wybranymi dziełami z Galerii sztuki polskiej po 1945 roku

Muzeum Śląskie wspólnie z kinem Światowid realizuje cykl pt. „Kino wrażliwe”. Projekcje odbywają się w przyjaznej przestrzeni – na sali nie panuje całkowita ciemność, bodźce są ograniczone, nie są wyświetlane zwiastuny innych filmów.

Program najbliższych seansów zapowiada się następująco:

18 lutego, godz. 16.30 – „Mój przyjaciel Ufk”, reż. Eric Tosti, animowany, Francja, 2019, 90 min

17 marca, godz. 16.30 – „Mirai”, reż. Mamoru Hosoda, animowany, Japonia, 2019, 100 min

21 kwietnia, godz. 16.30 – „Niewidzialna Sue”, reż. Markus Dietrich, familijny, Niemcy, 2018, 90 min

19 maja, godz. 16.30 – „Miś Bamse i super miód”, reż. Christian Ryltenius, animowany, Szwecja, 2018, 65 min

23 czerwca, godz. 16.30 – „Blanka”, reż. Kohki Hasei, familijny, Japonia, Włochy, Filipiny, 2015, 75 min

Bilety na seanse filmowe dostępne przed emisją w kasie kina Światowid. Więcej informacji na stronie www.swiatowid.katowice.pl

Kontakt: Dagmara Stanosz, d.stanosz@muzeumslaskie.pl, tel. 690 455 917.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content