play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Ciemności w miastach. Dziś protest

today1 grudnia 2020

Background

Wyłączą latarnie na znak protestu. Miasta i gminy, także te na Śląsku, protestują tym samym przeciwko działaniom rządu. Nie godzą się między innymi na ograniczenie wpływów z podatków lokalnych.

Ciemno w miastach. Miejskie latarnie nie będą świecić między innymi w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej i Bielsku- Białej. Samorządowcy tym samym protestuj przeciwko działaniom rządu.

Nie dla odpływu kasy

Wyłączenie na godzinę miejskiego oświetlenia w centrach miast ma pokazać mieszkańcom czym skończyć się może dalsze ograniczenie swobód samorządu. To między innymi obniżenie składek dla młodych przedsiębiorców, które wprowadził rząd – a które de facto odczuwają kasy samorządów. Wyłączając latarnie, sprzeciwiają się też ograniczaniu w Polsce idei samorządności, a także rządowym planom zawetowania budżetu Unii Europejskiej, który powiązany ma być z przestrzeganiem praworządności. Zakręcenie kurka z europejskimi pieniędzmi skutkować będzie brakiem szeregu miejskich inwestycji.

Ciemności w Rudzie Śląskiej…

Dziś o godzinie 17.00 wyłączone zostanie oświetlenie drogowe przy kilkunastu miejskich ulicach – między innymi Solidarności, Energetyków, Górnośląskiej czy Wolności. W ten sposób władze miasta włączają się w protest przeciwko Podobne akcje przeprowadzą także inne gminy w całej Polsce. Akcja godziny ciemności to inicjatywa miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich oraz Stowarzyszeniu „Tak! Samorządy dla Polski”. Ma ona pokazać, „że bez środków finansowych zostaje ciemność”.

…oraz w Sosnowcu

Będzie ciemno – w ramach protestu przeciwko rządowym decyzjom. W Sosnowcu już we wtorek na godzinę zgaśnie oświetlenie głównej ulicy, czyli Alei Zwycięstwa. Zgasną lampy, wszystkie ozdoby świąteczne w tym rejonie, miejska choinka oraz iluminacja na budynku Urzędu Miasta.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content