play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Cios w niską emisję. Termomodernizacje w Chorzowie

today6 lutego 2020

Background

10 budynków w Chorzowie przejdzie w najbliższym czasie gruntowną termomodernizację. Miasto otrzymało ponad 2,5 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Ma być taniej i bardziej ekologicznie.

Termomodernizacji zostanie poddany rząd dziewięciu budynków przy ul. Powstańców. W zakres prac wchodzi przede wszystkim podłączenie 22 mieszkań do miejskiej sieci centralnego ogrzewania. Lokale będą wyposażone w indywidualne ogrzewanie. Oprócz tego wykonane zostanie docieplenie o powierzchni ponad 2 tys. m2. Docieplone zostaną: ściany, strop poddasza czy klatka schodowa. Wymienione zostaną okna w mieszkaniach, a także w piwnicach i na strychu.

– Termomodernizacja tych budynków to przede wszystkim cios w niską emisję, zauważa Marcin Michalik, zastępca Prezydenta Chorzowa. I dalej: – Szacujemy, że dzięki tym pracom, remontowane budynki będą emitowały o 66% dwutlenku węgla mniej. Zwiększy się też komfort życia mieszkańców, a ich rachunki powinny być niższe, dodaje wiceprezydent.

Przy ulicy Gdańskiej, gdzie znajduje się 25 mieszkań, prace obejmą docieplenie ścian, stropów i przegród budowlanych. W mieszkaniach zostaną wymienione okna, a klatki schodowe otrzymają nowe drzwi. W budynku w Maciejkowicach zostaną zamontowane nowe, dwufunkcyjne gazowe kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania. Oprócz tego wykonane będą konieczne prace dodatkowe związane z modernizacją wentylacji i przebudową instalacji wody zimnej czy kanalizacji sanitarnej.

Całkowity koszt termomodernizacji to 3,2 mln zł. . Miasto Chorzów skorzysta przy tym z ponad 2,5 mln zł wsparcia z unijnej dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace rozpoczną się w br. po podpisaniu stosownych dokumentów. Zakończenie prac zaplanowano na przyszły rok.

źródło: UM Chorzów

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content