play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Edit: Impreza odwołana. „Cisza na planie!” Silesia Film zaprasza na FRYDERYKI

today10 marca 2020

Background

To komunikat Instytucji Filmowej Silesia Film:

Drodzy Widzowie!

W związku z wydanym w dniu 10 marca br. przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego zaleceniem dotyczącym ograniczenia wydarzeń skupiających znaczną liczbę mieszkańców oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych Widzów, Dyrekcja Instytucji Filmowej Silesia Film podjęła decyzję o odwołaniu wszystkich seansów repertuarowych oraz wydarzeń w prowadzonych przez Instytucję kinach: Kinie Kosmos, Kinie Światowid, Kinoteatrze Rialto w Katowicach oraz w Kinie Bałtyk w Raciborzu i w Kinie Janosik w Żywcu do dnia 13 kwietnia br. włącznie.

Bilety na seanse i wydarzenia odbywające się do 13 kwietnia br. zakupione w formie elektronicznej zostaną automatycznie zwrócone, a środki przelane na rachunki bankowe, z których dokonano zakupu.

Bilety na seanse i wydarzenia odbywające się do 13 kwietnia br. zakupione w kasach kin można zwracać do końca kwietnia br. bezpośrednio w kasie  lub przesłać listownie na adres Instytucji Filmowej „Silesia-Film”, ul. Górnicza 5, 40-008 Katowice wraz z prośbą o zwrot zawierającą dane adresowe i rachunek bankowy,  na który należy dokonać  przelewu.

O nowych terminach wydarzeń (m.in. masterclass z Lechem Majewskim, śląska premiera filmu „Dolina Bogów”, koncerty, pokazy specjalne) będziemy informować za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych oraz stron kin i strony Filmowa.net.

„Cisza na planie!”. Silesia Film zaprasza na FRYDERYKI. W Katowicach rozpoczęło się najważniejsze wydarzenie polskiej sceny muzycznej, czyli FRYDERYK FESTIWAL. W tym tygodniu odbywa się szereg imprez towarzyszących wręczeniu nagród polskiego przemysłu muzycznego. W cykl imprez włącza się również Instytucja Filmowa Silesia Film.W planach m.in. warsztaty dla najmłodszych, rozmowa o tym, jak Śląsk staje się planem teledysków i wyjątkowy pokaz filmu z 1920 roku „Gabinet doktora Caligari” z muzyką na żywo. To wszystko w weekend, 13-14 marca br.  w budynku MCK oraz w Kinoteatrze Rialto.

„Cisza na planie!” Silesia Film zaprasza na FRYDERYKI, które odbędą się w kilku odsłonach. W sobotę, 14 marca w budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach  odbędą się warsztaty dla dzieci, podczas których uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytanie, czy Fryderyk zna Oscara i jak rozmawiać o muzyce w filmie. Tego samego dnia o godz. 14.00, również w przestrzeni MCK w ramach panelu pt. „Jak Śląsk staje się planem filmowym dla najlepszych polskich teledysków”, Patrycja Młynarczyk z Silesia Film Commission oraz Aleksandra Aleksander, Katarzyna Rup i Tarik Hachoud z Match and Spark – producenci teledysku do „Sportowego życia” Artura Rojka, porozmawiają o tym, jaki potencjał filmowo-muzyczny mają miejsca i przestrzenie naszego regionu. Rozmowę poprowadzi nagrodzony Fryderykiem 2016 Piotr Onopa – reżyser reklam i teledysków dla m.in. Dawida Podsiadło, Krzysztofa Zalewskiego i Darii Zawiałow.

W piątkowy wieczór, 13 marca o 19.00 w Kinoteatrze Rialto odbędzie się rozmowa z Januszem Wojtarowiczem z Motion Trio (zespół stworzył, m.in. muzykę do filmu „Szczęście świata”) o roli i znaczeniu dźwięku w filmie oraz pokaz improwizacji muzycznej do materiału z Filmoteki Śląskiej. Zwieńczeniem wieczoru będzie zupełnie wyjątkowy pokaz filmu z muzyką na żywo. Będzie to „Gabinet doktora Caligari” (1920) Roberta Wiene – ekspresjonistyczne arcydzieło kina niemego, które w tym roku świętuje 100. rocznicę premiery. Data pierwszego pokazu „Gabinetu…” do dziś uważana jest za początek kina artystycznego, a sam film nadal pozostaje jednym z najciekawszych, najbardziej inspirujących i oryginalnych obrazów w historii światowej kinematografii. Muzykę do filmu przygotuje i wykona katowicki duet Lód 9, znany z awangardowych połączeń post-rocka, industrialu, anty-rocka i techno. Muzycy Maciej Klich i Michał Zdrzałek, wykorzystując elektryczne skrzypce, waltornię, klawisze i maszynę do bitów, tworzą unikatowe, wymykające się stylistycznym klasyfikacjom kompozycje.

13 marca | piątek | 19.00 | Kinoteatr Rialto

Cisza na planie! Rozmowa o roli i znaczeniu dźwięku w filmie, improwizacja muzyczna do materiału z Filmoteki Śląskiej, pokaz film „Gabinet doktora Caligari” (1920) reż. Robert Wiene z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Lód 9

14 marca | sobota | 10.00-11.30 | MCK

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-7 lat

14 marca | sobota | 12.00 – 14.00 | MCK 

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 8-11 lat

14 marca | sobota | 14.00-15.00 | MCK

Jak Śląsk staje się planem filmowym dla najlepszych polskich teledysków – panel dyskusyjny

Więcej informacji na stronie FESTIWALU na Filmowa.net

Wszelkie zmiany w repertuarze Silesia Film będzie sygnalizować za pośrednictwem strony internetowej www.silesiafilm.com oraz mediów społecznościowych.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content