play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Slajder Pilne

Cmentarz żydowski w Zabrzu zdewastowany!

today12 września 2020

Background

Zabytkowy żydowski cmentarz w Zabrzu zdewastowany. Nieznani wandale musieli przeskoczyć przez wysokie ogrodzenie – i zniszczyli kilkadziesiąt nagrobków.

Akt bestialskiej głupoty czy celowe działanie. Nie wiadomo co stało za motywami bandytów którzy zniszczyli zabytkowy cmentarz żydowski w Zabrzu. Przewrócono kilkadziesiąt nagrobków.

Cmentarz był ostatnio sprzątany

Zabrzański historyk i członek stowarzyszenia zajmującego się cmentarzem Dariusz Waleriański zaznacza, że ostatnio teren zabytkowego cmentarza był porządkowany. Uprzątnięto alejki i planowano otworzyć go dla zwiedzających. Tym bardziej boli go to co się stało. Jak napisał na swoim profilu na facebook’u: „Dziś na zabytkowym XIX w. cmentarzu żydowskim w Zabrzu po wielu latach spokoju i tolerancji, zrozumienia dla miejsca, gdzie spoczywają zmarli dokonano aktu wandalizmu przewracając i niszcząc około 20 nagrobków. To chamski akt głupoty, aby wyżywać się na nagrobkach. Nie potrafię znaleźć odpowiedzi, czemu, i po co ktoś to zaplanował i uczynił. Zmarli patrząc na to z góry co żywi czynią i krzyczą: ES IST NICHTS SCHRECKLICHER ALS EINE TÄTIGE UNWISSENHEIT. (Nie ma nic gorszego aniżeli aktywna głupota!). Smutek mnie ogarnia”.

Policja zajmie się sprawą

Opiekujące się cmentarzem stowarzyszenie powiadomiło już policję – ta do swoich czynności przystąpi po weekendzie.

To nie jedyny w ostatnich dniach akt bezmyślnej głupoty. Wcześniej nieznani sprawcy zniszczyli także zabytkowe żydowskie cmentarze w Pszczynie, Tarnowskich Górach i Dobrodzieniu.

(zdjęcie: https://www.facebook.com/dwalerjanski)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content