play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Będzin: Przetłumaczono treść inskrypcji nagrobnych cmentarza żydowskiego

today5 stycznia 2022

Background

Wystawa czasowa, wykłady hebraistów, lekcje muzealne i spacery historyczne – to elementy projektu realizowanego przez Muzeum Zagłębia w Będzinie. Jego celem jest przedstawienie walorów kulturowych, jakie posiada cmentarz żydowski przy ulicy Podzamcze.

To unikalny zabytek dziedzictwa żydowskiego. A warto pamiętać, że przed II wojną światową społeczność żydowska stanowiła blisko połowę mieszkańców Będzina.

– Cmentarz powstał w lipcu 1831 roku. Jest to tak zwany cmentarz „choleryczny”. Został założony w momencie, kiedy w mieście wybuchła epidemia Cholery. Umierało wtedy  bardzo dużo ludzi, a na starym cmentarzu, za murami miasta, nie było już miejsca. Wystawa jaką prezentujemy w Pałacu Mieroszewskich jest poświęcona historii cmentarza żydowskiego oraz omawia symbolikę nagrobną, zastosowane motywy zdobnicze oraz tłumaczenia inskrypcji nagrobnych – mówi nam Agnieszka Milka – Harazin z Działu Edukacji Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Wystawa w Pałacu Mieroszewskich będzie prezentowana do czerwca. W ramach projektu zaplanowano również wykłady hebraistów, lekcje muzealne i spacery historyczne.

Projekt stanowi formę upamiętnienia Żydów będzińskich, przez kilka wieków tworzących wielokulturową historię miasta. Wpisuje się też w szerszą politykę prowadzoną przez Muzeum Zagłębia, mającą na celu ochronę zabytków żydowskiej kultury materialnej w Będzinie – jednym z obiektów Muzeum Zagłębia jest Dom modlitwy „Mizrachi” – oraz popularyzację wiedzy o historii i kulturze Żydów zagłębiowskich.

Fot: Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content