play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Co by było gdyby? II Festiwal Historii Alternatywnej w Zabrzu

today5 września 2020

Background

Co by było gdyby? II Festiwal Historii Alternatywnej w Zabrzu odbędzie się w budynku Sztolni Królowa Luiza w dniach 5- 6 września br. Kluczowe wydarzenia historyczne inspirują do wielowymiarowych rozważań również na temat alternatywnych scenariuszy przeszłości. O tym jak mogły potoczyć się nasze dzieje będą dyskutować pisarze, dziennikarze, historycy i ekonomiści podczas drugiej już edycji wyjątkowej imprezy.

Co by było gdyby? II Festiwal Historii Alternatywnej w Zabrzu. W scenerii postindustrialnego kompleksu Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu już po raz kolejny odbędzie się intelektualna uczta dla wszystkich miłośników historii alternatywnej. W wielowymiarową podróż w czasie zabiorą widzów festiwalu podczas prelekcji i paneli dyskusyjnych uznani autorzy literatury fantastycznej i popularnonaukowej, dziennikarze oraz historycy. Wśród nich znajdą się m.in.  Andrzej Pilipiuk, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Piotr Langenfeld, Tadeusz  Płużański.

Dodatkową i unikalną w swej formie atrakcją będzie sztuka teatralna i koncert muzyczny. Spektakl „Czerwona Gorączka” w reż. Michała Białeckiego oparty na jednym z opowiadań A. Pilipiuka przygotowany został we współpracy z Teatrem Nowym w Zabrzu.

Klimat poszczególnych epok wzbogaci zaś muzycznie występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Festiwal podzielony jest na kilka bloków tematycznych. Główny jest poświęcony bitwie warszawskiej i relacjom polsko-sowieckim w szerokim kontekście wydarzeń mających miejsce w 1920 roku oraz okresie międzywojennym. W kolejnych eksperci zajmować będą się alternatywnymi scenariuszami roku 1945, okresu PRL oraz transformacji gospodarczo-ustrojowej lat 90.

Miejsce: Sztolnia Królowa Luiza przy zabytkowym kompleksie kopalni Guido w Zabrzu,budynek Łaźni Łańcuszkowej, ul. Wolności 408, Zabrze

Termin: 5-6 września 2020

Więcej informacji na stronach festiwalu:www.alterhist.pl; https://www.facebook.com/alterhist

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content