play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Co każdy kierowca powinien wiedzieć o OC?

today14 kwietnia 2021

Background

Ubezpieczenie OC, pomimo tego, że jest najpowszechniejszą polisą komunikacyjną, stanowi dla wielu kierowców tajemnicę. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak dokładnie działa ubezpieczenie. Ludzie kupują OC z automatu, „bo tak trzeba”. W tym tekście odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania o ubezpieczenia OC.

Ile trwa umowa OC?

Standardowa umowa trwa 12 miesięcy i to właśnie na takie okres najczęściej jest kupowane ubezpieczenie. Ustawodawca dopuszcza jednak zawieranie nieco krótszych umów, które mogą trwać nawet tylko 30 dni. Taka polisa nazywa się krótkoterminową. Sprawdź OC 30 dni na https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-krotkoterminowe-oc-miesiac/.

Kto musi wykupić OC?

Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie OC powinno być wykupione przez każdego kierowcę, który jest właścicielem zarejestrowanego pojazdu. Oznacza to, że obowiązek dotyczy: samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, motocykli, przyczep, naczep i maszyn rolniczych. Co do zasady, nie ma odstępstw od przepisów. Jedyne ustępstwo dotyczy skrócenia terminu obowiązywania umowy ubezpieczeniowej.

Co grozi za brak polisy?

Polskie prawo jest w tej kwestii bardzo jasne i nie pozostawia nikomu złudzeń. Brak ważnej polisy OC skutkuje nałożeniem na konkretnego kierowcę mandatu karnego w wysokości zależnej od poziomu minimalnej płacy oraz okresu, w jakim dany pojazd pozostawał bez ochrony z tytułu ubezpieczenia OC. W roku 2021 stawki dla samochodów osobowych prezentują się następująco:

  • do 3 dni – 1120 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Pamiętaj, że urzędnik oraz funkcjonariusz Policji może w każdej chwili sprawdzić, czy posiadasz obowiązkową polisę. Nie ma więc szans, że uda Ci się ukryć fakt braku ubezpieczenia. Wszystkie dane znajdują się bowiem w centralnej bazie UFG.

Kogo chroni ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC chroni przede wszystkim kierowców, którzy spowodowali zdarzenia drogowe. Dzięki OC wszelkie konsekwencje finansowe tego typu zdarzeń są pokrywane przez ubezpieczyciela, który wypłaca stosowne odszkodowania ofiarom. Pamiętaj jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić udzielenia pomocy w sytuacji, gdy udowodni, że podczas zdarzenia byłeś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Więcej o wyłączeniach od odpowiedzialności znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

Gdzie kupić ubezpieczenie?

Obecnie nie ma korzystniejszego miejsca niż Internet. Wszystko dzięki specjalnym narzędziom, czyli kalkulatorom oraz porównywarkom ubezpieczeniowych. Wystarczy tylko, że wpiszesz wymagane informacje o sobie oraz pojeździe, którzy chcesz objąć ubezpieczeniem, a po chwili otrzymasz listę ofert od najpopularniejszych towarzystw. System działa w ten sposób, że dobiera oferty dokładnie pod Twoje potrzeby, co znacznie skraca czas poszukiwań. Warto również wspomnieć o tym, że wielu ubezpieczycieli ma przygotowane specjalne rabaty dla klientów, którzy zdecydują się na zakupy online.

Kupiłeś samochód? Nie zapomnij o podatku

Jeśli dopiero co kupiłeś pojazd, koniecznie zadbaj o wszelkie formalności, które muszą zostać wypełnione. Jedną z nich jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wysokość podatku to 2% wartości samochodu, a należna kwota powinna zostać przelana na konto właściwego urzędu skarbowego. Dowiedz się więcej na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/podatek-od-kupna-samochodu/. Pamiętaj, że brak opłacenia podatku wiąże się z konsekwencjami, których na pewno nie warto ponosić.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content