play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Wiadomości

Co musi zawierać e-recepta, by farmaceuta wydał lek? Odpowiadamy!

today26 października 2021

Background

E-recepta to obowiązująca dzisiaj forma przepisywania leków pacjentom. Choć do pacjenta SMS-em przychodzi wyłącznie krótki kod umożliwiający wykupienie leku, wydruk informacyjny e-recepty zawiera znacznie więcej szczegółów. Dane tam zawarte ważne są zarówno dla pacjenta (np. sposób dawkowania preparatu), jak i dla farmaceuty (np. ilość opakowań leku do wydania). Podpowiadamy, jakie informacje powinny być zawarte na prawidłowo wystawionej e-recepcie.

Jak można otrzymać e-receptę?

Recepty elektroniczne, czy też właśnie e-recepty, to aktualnie obowiązujące dokumenty medyczne, które uprawniają do zakupu niektórych leków. E-recepty zastąpiły znane dotychczas recepty papierowe. Warto wiedzieć, że elektroniczna recepta wystawiona może być zarówno w czasie wizyty stacjonarnej, jak i również po zdalnych konsultacjach z lekarzem. Zwłaszcza recepta online cieszy się w ostatnim czasie szczególną popularnością, co zawdzięcza między innymi szybkości dostępu do potrzebnych leków.

Przykładem podmiotu medycznego, który oferuje zdalne konsultacje medyczne, których efektem może być recepta przez Internet, jest NaszaRecepta. Ile cyfr ma e-recepta wystawiana za pośrednictwem tej strony? Kod dokumentu to zaledwie 4 cyfry. Na e-recepcie znajdują się również inne cenne dla farmaceuty i pacjenta informacje. Jak sprawdzić, co zawiera e-recepta wystawiona przez Internet? Wystarczy sprawdzić jej wydruk informacyjny – wysyłany jest on do pacjenta na jego adres e-mail, ponadto zapisuje się w historii jego IKP.

Co musi zawierać e-recepta, by mogła być zrealizowana?

Od poprawności wystawienia e-recepty zależy to, czy farmaceuta będzie mógł wydać pacjentowi przepisane leki. Prawidłowo wystawiona recepta elektroniczna posiadać powinna:

 • kod kreskowy,
 • 4-cyfrowy kod e-recepty,
 • imię i nazwisko pacjenta,
 • dane lekarza przepisującego lek,
 • datę wystawienia recepty + datę jej realizacji,
 • pełną nazwę leku (ilość substancji czynnej, wielkość opakowania) lub skład leku recepturowego,
 • ilość opakowań przepisanego leku,
 • sposób dawkowania leku.

Każdy, kto zastanawia się, jak sprawdzić, co zawiera e-recepta, powinien wiedzieć, że w każdej chwili może zajrzeć do historii swoich recept w IKP. To pomocne, gdy pacjent nie będzie już posiadać otrzymanej wcześniej wiadomości e-mail z wydrukiem informacyjnym e-recepty. Taka możliwość sprawdzić może się wtedy, gdy pacjent zapomni dawkowania leku lub będzie chciał poinformować innego lekarza o stosowanych przez siebie lekach.

Recepta przez Internet – zalety, które docenia wielu

Popularność telemedycyny w Polsce stale rośnie. Możliwość dostępu do lekarzy o wielu specjalizacjach w jednym miejscu i to bez konieczności rezerwacji wizyty z wyprzedzeniem to jedne z licznych zalet tego rozwiązania. Recepta online to praktyczna opcja między innymi dla osób zapracowanych, zapominalskich i schorowanych, które nie mogą w porę umówić się do lekarza. To również opcja dla pacjentów, którzy obawiają się stania w kolejkach i możliwości zarażenia się tam chorobą zakaźną.

Jak zrealizować e-receptę, którą pacjent otrzyma przez Internet?

Gdy wystawiana jest recepta przez Internet, pacjent otrzymuje SMS ze specjalnym kodem. Ile cyfr ma e-recepta? Kod weryfikacyjny to zaledwie 4 cyfry. Należy podać je farmaceucie, by wykupić przepisane leki. Konieczne będzie również podanie numeru PESEL osoby, na którą recepta elektroniczna została wystawiona.

Wiele osób zastanawia się ponadto, jak zrealizować e-receptę bez konieczności dyktowania numeru PESEL. Opcją jest tu wydruk informacyjny e-recepty, który wysyłany jest do pacjenta mailowo oraz zapisywany jest w jego IKP. W punkcie „co musi zawierać e-recepta” wspomnieliśmy o kodzie kreskowym – można okazać go farmaceucie do sczytania, by wykupić lek bez podawania numeru PESEL.

Materiał we współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content