play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Co musisz zrobić po sprzedaży samochodu?

today17 sierpnia 2020

Background

Codziennie w Polsce przeprowadzanych jest wiele transakcji kupna/sprzedaży aut. W Internecie mnożą się teksty o tym, jakie obowiązki leżą na kupującym i co musi zrobić od razu po podpisaniu umowy. Co jednak ze sprzedającym? Czy jego rola kończy się tylko na oddaniu kluczyków do pojazdu nowemu właścicielowi? Z tego tekstu dowiesz się, co powinieneś zrobić po sprzedaży auta, dzięki czemu unikniesz ewentualnych problemów z prawem i ubezpieczalnią.

 

  1. Powiadom wydział komunikacji o zbyciu pojazdu

Każdy kto zbył pojazd jest zobowiązany do poinformowania o tym fakcie wydział komunikacji, w którym została dokonana rejestracja auta. Tak mówią przepisy, wynikające z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgłoszenie sprzedaży powinno zostać odnotowane w urzędzie do 180 dni od daty widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Sprawdź, jak wyrejestrować auto na: https://ubezpieczamy-auto.pl/wyrejestrowanie-pojazdu/.

Dlaczego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem zbycia pojazdu?

Powód jest bardzo prosty – jeśli nabywca Twojego pojazdu spowoduje wypadek lub otrzyma mandat karny z fotoradaru, a auto będzie jeszcze formalnie zapisane na Twoje nazwisko, to Ty zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. Pamiętaj, że nie zawsze musi chodzić o niegroźną kolizję. Może też dojść do poważnego potrącenia, z którego będziesz musiał się tłumaczyć. Poza tym niezgłoszenie zbycia pojazdu w określonym terminie skutkuje karą finansową od 200 do 1000 zł.

Jak powiadomić urząd o zbyciu pojazdu?

Nie ma tutaj wielkiej filozofii. Na stronie konkretnego urzędy znajdziesz specjalny formularz, który wystarczy wypełnić. Do formularza powinieneś dołączyć kopię umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Cały pakiet dokumentów należy dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą. Jeśli masz profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany, możesz również powiadomić urząd o zbyciu pojazdu przez Internet.

  1. Poinformuj o sprzedaży firmę ubezpieczeniową

Oprócz urzędu komunikacji zainteresowana sprzedażą przez Ciebie pojazdu, jest również firma ubezpieczeniowa. Istnieje kilka powodów, dlaczego ubezpieczyciel musi o tym wiedzieć. W innym wypadku może:

  • przedłużyć polisę na Twoje nazwisko,
  • przenieść obowiązek zapłaty raty na nabywcę (do czasu zgłoszenia odpowiadacie solidarnie za zapłatę składki),
  • przypisać szkodę komunikacyjną do nabywcy pojazdu i zgłosić ją do UFG.

Jeśli zapomnisz o powiadomieniu ubezpieczyciela to oczywiście wszystkie powyższe sytuacje uda się odkręcić, ale będzie Cię to kosztować bardzo dużo czasu i wiele formalności. Towarzystwo powinno dostać od Ciebie wiadomość o zbyciu pojazdu w ciągu 14 dni o rzeczywistej sprzedaży. Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/

Jak poinformować ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu?

Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto online w bazie firmy ubezpieczeniowej lub wypełnisz formularz (znajdziesz go na stronie firmy, w której kupiłeś polisę) i wyślesz go tradycyjną pocztą. Pamiętaj, że jeśli zapłaciłeś za cały rok z góry, a auto sprzedałeś przed ukończeniem ubezpieczenia, możesz zawnioskować o zwrot niewykorzystanej składki.

Materiał przy współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content