play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Co odkryli bytomscy archeolodzy? Cenne znalezisko przy kościele św.Ducha

today20 maja 2020

Background

Prowadzone przy kościele pw. św. Ducha w Bytomiu prace archeologiczne przyniosły cenne odkrycie. Ołowiana plomba sukiennicza odkryta podczas prowadzonych tam prac przez archeologów Muzeum Górnośląskiego świadczy o kontaktach handlowych średniowiecznego Bytomia z innym ośrodkiem produkcyjnym.

Podczas prac w jednym z wykopów po północno-wschodniej stronie kościołaudało się odnaleźć średniowieczną plombę ołowianą. Były one stosowane od XIV w. przy sygnowaniu tkanin, a na przestrzeni wieków przeszły transformację oraz znalazły zastosowanie w innych branżach i dziedzinach życia. Znalezisko przy ul. Krakowskiej świadczy nie tylko o kontaktach handlowych Bytomia z innym ośrodkiem produkcyjnym, ale także pozwala śledzić przepływ towarów na szlaku kupieckim w dawnych wiekach. Może też sygnalizować badaczom obecność komory celnej przy nieistniejącej już Bramie Krakowskiej. Badania archeologów z Muzeum Górnośląskiego trwają, a zespół liczy na pozyskanie dalszych dowodów bogatych kontaktów Bytomia z innymi centrami handlowo-produkcyjnymi.

To nie pierwsze odkrycie w tym miejscu. Podczas ostatnich prac archeologicznych potwierdzno istnienie dawnego cmentarza, przypisywanego zakonowi Bożogrobców z Miechowa, a także odkryto fragmenty ceramiki naczyniowej ze średniowiecza czy nowożytnych monet. Ponadto badaczom udało się odnaleźć bryły stopionego ołowiu, gwoździe żelazne, zawieszkę z brązu i dwie nowożytne monety oraz kilka obiektów i jamy grobowe.

Dane z prac wykopaliskowych, zebrane przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego, zostaną dokładnie opracowane, aby w przyszłości można było zaprezentować wyniki badań mieszkańcom oraz poznać dokładniej historię miejsca, w którym obecnie znajduje się kościół pod wezwaniem św. Ducha i teren gdzie znajdowała się kaplica Bożogrobców ze szpitalem.

Okazją do przeprowadzenia badań archeologicznych jest remont kościoła związany m.in. z wykonaniem izolacji fundamentów zewnętrznych obiektu sakralnego. Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu inwestycyjnego pn. „Prace remontowe przy kościele filialnym p.w. Ducha Św. w Bytomiu”. Realizuje ją parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu dzięki pozyskanym środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020″.

źródło/foto: UM Bytom, Muzeum Górnośląskie

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content