play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Co z podróżowaniem po Europie w najbliższe wakacje? Prace trwają

today28 kwietnia 2021

Background

Luzowanie obostrzeń sanitarnych w maju ma przebiegać według kalendarza zaprezentowanego dzisiaj przez ministra zdrowia i premiera. Otwartym pozostaje pytanie o nadchodzące wakacje. Czy i na jakich zasadach będzie można podróżować po Europie?

Cyfrowy Zielony Certyfikat – to on ma ułatwić podróżowanie w Europie. Dokument pozwoliłby na wzajemne uznawanie w państwach Unii Europejskiej świadectw szczepień przeciwko COVID-19, wyników testów i zaświadczeń o przebyciu choroby. Jednak czy taki dokument będzie obowiązywał wciąż nie zdecydowano, ale trwają nad nim prace – mówi premier Mateusz Morawiecki:

– Zasadami dotyczącymi ewentualnych „paszportów”, na które bardzo mocno naciskają państwa Europy Zachodniej i Południowej, będziemy się zajmować na Radzie Europejskiej. My musimy brać równocześnie pod uwagę to, jakiego typu restrykcje wobec naszych obywateli, mogą zastosować inne państwa. Należy równocześnie uwzględniać to, co jest suwerenną wolą innych państw członkowskich, a także jaka jest zasadność nakłaniania ludzi do tego, aby szczepili się i w związku z tym otrzymywali odpowiednie zaświadczenia – mówił szef polskiego rządu.

W tych pracach bierze oczywiście udział Polska, ale w naszym kraju nie zapadły jeszcze decyzje co do zasadności wprowadzenia takiego dokumentu.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content