play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Co z procesją Bożego Ciała? Wyjaśniamy

today4 czerwca 2020

Background

Co z procesją Bożego Ciała? Wyjaśniamy. 11 czerwca br. w kościele katolickim obchodzona będzie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, podczas której procesje eucharystyczne przechodzą przez ulice miast, a wierni gromadzą się wokół czterech ołtarzy. Obowiązujący stan prawny związany z epidemią koronawirusa, uniemożliwia organizację tłumnych procesji. W diecezjach katowickiej i gliwickiej, zgodnie z decyzjami ordynariuszy procesje odbędą się tylko wokół kościoła. W diecezji sosnowieckiej, możliwa jest procesja z udziałem 150 osób. Biskup Kaszak zachęca także do budowania ołtarzy. 

Co z procesją Bożego Ciała? Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc wydał dyspozycje związane z organizacją procesji Bożego Ciała. W tym roku w diecezji katowickiej liturgiczny obchód będzie możliwy tylko wokół kościoła, bez konieczności budowy czterech ołtarzy.

W rozporządzeniu arcybiskupa Skworca z 28 maja 2020 r.  czytamy: Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Zaleca się jej organizację wokół kościoła z czterema błogosławieństwami bez konieczności budowy osobnych ołtarzy. Należy przy tym zastosować najnowszą normę służb medycznych, według której w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób, a także stosowne zalecenia sanitarne. Zalecam także wystawienie Najświętszego Sakramentu do adoracji wiernych po ostatniej Mszy św. przedpołudniowej do Mszy św. wieczornej. https://katowicka.pl/o-diecezji/aktualnosci/1334-abp-skworc-odwoluje-dyspense-od-obowiazku-uczestnictwa-w-niedzielnej-mszy-sw?fbclid=IwAR2_Lvf8iqsgkD7t6jlTztIEm0VvH40ChugRmZQJU1aDWA4rjPxQ4IBATh8

Podobnie jest w diecezji gliwickiej. Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak idzie o krok dalej, zezwalając na organizację procesji, w której może uczestniczyć 150 osób.  Procesję Bożego Ciała organizujemy wokół kościoła z czterema ołtarzami i błogosławieństwami. Dlatego tam, gdzie to jest możliwe, budujemy tradycyjne cztery ołtarze. Roztropnym będzie, by w Boże Ciało procesja wokół kościoła organizowana była po każdej czy też po kilku Mszach Świętych. Tam gdzie nie jest możliwym zorganizować procesję wokół kościoła, albo istnieje realna obawa naruszenia prawa o uczestniczeniu 150 osób w zgromadzeniu poza budynkami kultu, można ją zorganizować wewnątrz świątyni- czytamy w rozporządzeniu z 30 maja 2020. http://diecezja.sosnowiec.pl/news/dekret-w-sprawie-duszpasterstwa-w-stanie-epidemii-3907.

fot. zdjęcie poglądowe pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content