play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Wiadomości

Coraz bliżej dokończenia budowy A1 pod Częstochową

today8 października 2020

Background

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o podpisaniu umowy na dokończenie budowy wiaduktu autostradowego oraz 460 m jezdni w ramach budowy autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia.

Firma STRABAG – wykonawca zadania – zobowiązała się wykonać prace w ciągu 9 miesięcy za kwotę niespełna 11,5 mln zł. Do czasu realizacji, nie wlicza się okresu zimowego (15 grudnia – 15 marca).
Zamówienie obejmuje dokończenia wiaduktu autostradowego oraz wykonanie robót drogowych na jezdni głównej w rejonie obiektu, a potem uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Na autostradowej obwodnicy Częstochowy trwają ciągle roboty, pomimo dopuszczenia do ruchu tego odcinka. Pod koniec sierpnia br. zakończono prace umożliwiające podniesienie prędkości na odcinku Częstochowa Blachownia – Częstochowa Jasna Góra. Ponadto trwa budowa oświetlenia na węzłach Częstochowa Północ, Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Blachownia oraz w rejonach Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) Wierzchowisko i Gorzelanka – roboty te będą prowadzone do końca roku.

W ramach inwestycji powstaną jeszcze MOP-y Gorzelanka Wschód, Gorzelanka Zachód, Wierzchowisko Wschód, Wierzchowisko Zachód i OUA Lgota. Oferty w przetargach na te zadania już złożono.

Po wybudowaniu wszystkich odcinków, A1 będzie miała 564 km długości i połączy porty Trójmiasta z granicą Polski i Republiki Czeskiej w Gorzyczkach. A1 jest częścią VI paneuropejskiego korytarza transportowego oraz międzynarodowej trasy E75. Pokrywa się także z historycznym przebiegiem szlaku bursztynowego.

źródło/foto: GDDKiA

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content