play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Coraz bliżej uruchomienia szpitala tymczasowego w Katowicach. Łóżka covidowe w MCK

today21 listopada 2020

Background

W piątek, z głównej sali szpitala tymczasowego w Katowicach, czyli z tzw. strefy czerwonej, zeszły firmy techniczne, które w ostatnich tygodniach zajmowały się budową i testowaniem instalacji m.in. tlenowej i wentylacyjnej.

Kończą się prace w części administracyjnej, diagnostycznej i zabiegowej. Ta ostatnia będzie składać się z gabinetów do badań i zabiegów ze sprzętem do diagnostyki obrazowej, czyli m.in. z tomografem, aparatem RTG, USG, EKG. Trwają roboty wykończeniowe także gabinetów lekarskich, pielęgniarskich, czy zaplecza aptecznego. Gotowe są już łazienki z kabinami prysznicowymi.

– Są już boksy z zasłonkami, ustawiane są łóżka i sprzęt oraz trwa sprzątanie całej hali, wylicza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) przywieźli i rozstawili zestaw agregatów prądotwórczych, zwanych kontenerową elektrownią polową KEB – 900. Mają one zapewnić zabezpieczenie głównie dla funkcjonowania łóżek respiratorowych. Żołnierze WOT oraz wojsk operacyjnych są od początku budowy szpitala zaangażowani także w szereg innych zadań, m.in. rozładowują i rozmieszczają łóżka i sprzęt na terenie MCK. Codziennie też z Agencji Rezerw Materiałowych dostarczane są kolejne sprzęty i aparatury. Pod koniec przyszłego tygodnia szpital powinien być w pełnej gotowości do przyjęcia pacjentów.

– To będzie bardzo nowoczesny szpital w centrum aglomeracji śląskiej, wyposażony w profesjonalny sprzęt medyczny do ratowania zdrowia i życia pacjentów, podkreśla wojewoda Wieczorek. – Także warunki pracy kadry medycznej w takim miejscu powinny być na najwyższym poziomie i będziemy robić wszystko, aby tak było. Nabór chętnych medyków do pracy w tej placówce oraz w pozostałych szpitalach tymczasowych nie został zakończony. Zachęcam więc gorąco i mamy nadzieję, że kolejne osoby będą się rekrutować. Im więcej personelu medycznego, tym lepsza opieka nad chorującymi mieszkańcami, dodaje wojewoda.

Poprzez specjalną stronę internetową http://www.szpitaldlaslaska.pl zgłosiło się już ponad 550 osób z kadry medycznej, technicznej oraz do opieki nad pacjentami. Blisko 60 z chętnych to lekarzy różnych specjalizacji i obecnie szpital MSWiA w Katowicach szczegółowo weryfikuje zgłoszenia oraz podpisuje pierwsze umowy.

Pomoc w opiece nad zakażonymi pacjentami w szpitalach tymczasowych zaoferowały także spółki skarbu państwa. Ratownicy górniczy w Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej zgłaszają się jako wsparcie kadry medycznej. Pomoc zadeklarował także Węglokoks.

Apel o pomoc w zapewnieniu kadry medycznej ciągle jest aktualny. Wojewoda zwrócił się w tej sprawie m.in. do szefów izb lekarskich i pielęgniarskich.

źródło/foto: Śląski Urząd Wojewódzki

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content