play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Coraz mniej cudzoziemców pracuje na Śląsku

today17 czerwca 2020

Background

Coraz mniej cudzoziemców pracuje na Śląsku.  To wynika ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W województwie śląskim o prawie 4,9 tys. osób zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Obecnie jest ich ponad 55 tysięcy, gdy jeszcze pod koniec lutego było ich blisko 60 tys. osób. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców jest przeszło 622 tysiące. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Osoby legitymujące się zagranicznym paszportem zakładają także własne biznesy. W województwie śląskim do 30 kwietnia swoją firmę miało 1365 obcokrajowców. To obywatele Ukrainy, Niemiec i Włoch.

Coraz mniej cudzoziemców pracuje na Śląsku . Od lutego do kwietnia zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych o blisko 48 tysięcy w skali kraju, a w województwie śląskim o 4 877 osób. W województwie śląskim  do ZUS do 30 kwietnia zgłoszonych było 55010 osób z zagranicznym paszportem. W większości są to Ukraińcy – około 44,4 tys. osób, następnie obywatele Białorusi – 1,5 tys. osób i Gruzji – 1447 osób.  Co ciekawe w naszym regionie pracują też z innych zakątków świata. I tak w naszych statystykach w bielskim oddziale mamy trzech Argentyńczyków, w sosnowieckim ZUS zgłoszonych jest około 150 Chińczyków, czterech Estończyków w rybnickim ZUS, trzech Wenezuelczyków w chorzowskim ZUS, czy czterech mieszkańców Kamerunu zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w Oddziale ZUS w Zabrzu.

Najwięcej osób z zagranicznym paszportem zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest w Oddziale ZUS w Chorzowie – 10985 osób oraz w Oddziale ZUS w Częstochowie – 10 704 cudzoziemców, na trzecim miejscu pod względem liczby obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych -10528 – jest Oddział ZUS w Zabrzu. W rybnickim ZUS ubezpieczeniom społecznym podlega 9214 cudzoziemców, a w Oddziale ZUS w Bielsku-Białej składki na ubezpieczenia opłaca 8462 zagranicznych mieszkańców Podbeskidzia. W sosnowieckim ZUS do ubezpieczeń zgłoszonych jest 5117 cudzoziemców.

Cudzoziemcy nie tylko są zatrudnieni, pracując na umowach o pracę czy zleceniu, ale także sami otwierają biznesy w Polsce i tworzą dodatkowe miejsca pracy. W całym kraju własny biznes prowadzi blisko 20 tys. cudzoziemców. W województwie śląskim do 30 kwietnia swoją firmę miało 1365 obcokrajowców, to o jedną działalność gospodarczą więcej niż wskazują statystyki z końca lutego. Wówczas własną firmę prowadziło 1364. Najwięcej firm w naszym województwie otworzyli obywatele Ukrainy, następnie Niemcy i Włosi.

fot. zdjęcie poglądowe pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content