play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Coraz więcej lokalizacji punktów masowych szczepień. O czym warto w nich pamiętać?

today8 kwietnia 2021

Background

Powstają punkty masowych szczepień – to zadanie spoczywa na samorządach, które wraz z podmiotami leczniczymi mają zapewnić jak najszerszy dostęp do preparatów przeciw zakażeniu koronawirusem. Swoje lokalizacje masowych punktów zaproponował już między innymi Bytom i Tarnowskie Góry. By proces przebiegał sprawnie i bezpiecznie należy przestrzegać kilku zasad – apeluje o to NFZ.

Jak zachować się w punkcie szczepień?

Pracownicy punktów szczepień robią co mogą, ale by czekanie na przyjęcie preparatu było maksymalnie bezpieczne potrzeba też dyscypliny samych pacjentów. Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje w tej sprawie o przestrzeganie zasad, bo te w ostatnim czasie są coraz częściej łamane.

– Po pierwsze zadbajmy o punktualność. Każdy pacjent zna dokładny dzień i godzinę szczepienia. Przychodzimy do punktu szczepień 15 minut przed wyznaczonym czasem, nie wcześniej. Stosujemy zasadę „DDM”, w więc: utrzymujemy dystans od innych osób – przynajmniej 1,5-metrowy , przed wejściem do punktu szczepień zdezynfekujmy ręce, pamiętajmy o tym także po szczepieniu i po powrocie do domu. No i to co najważniejsze: nosimy maseczkę, która prawidłowo założona powinna zasłaniać usta i nos – mówi Radiu Piekary Rafał Razik ze śląskiego oddziału NFZ-u.

Nadrzędną zasadą obowiązującą w każdym punkcie szczepień jest stosowanie się do poleceń jego pracowników:

– Słuchajmy poleceń personelu punktu szczepień. Pamiętajmy, że zachowanie zasad reżimu sanitarnego zwiększa nasze bezpieczeństwo i zmniejsza transmisje wirusa. Nie bagatelizujmy zagrożenia. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i za innych – apeluje Rafał Razik z NFZ.

Samorządy już się szykują

Niebawem rozpoczną się także szczepienia masowe. Na ich start czekają już samorządy, na których barkach spoczywa odpowiedzialność za przygotowanie tego procesu na swoich terytoriach.

W Bytomiu na przykład mają one powstać w tak zwanym Medyku przy ul. Wrocławskiej 120, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 przy al. Legionów, a nawet w Centrum Handlowym Plejada. W Tarnowskich Górach postawiono na Halę Sportową:

– Hala sportowa, która teraz przecież z powodu pandemii stoi pusta – w jej dużych przestrzeniach możliwe jest, aby powstała tymczasowa infrastruktura, umożliwiająca szczepienie pacjentów. Do tego jest jednak potrzebny podmiot leczniczy, który bierze na siebie cały ciężar zamawiania szczepionek, przechowywania szczepionek, zaszczepienia – mówi reporterce Radia Piekary Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Miasto już prowadzi rozmowy z jedną z tarnogórskich przychodni. Punkt masowych szczepień w tarnogórskiej hali sportowej ma zostać uruchomiony w drugiej połowie kwietnia. Codziennie będzie mogło być tam zaszczepionych nawet 500 osób.

– Przy tej ilości trzeba zagwarantować odpowiednią ilość miejsc dla samochodów – stąd położenie naszej hali sportowej, blisko centrum a jednak na obrzeżach miasta – to jakaś gwarancja zapewnienia dojazdu, zaparkowania samochodu, zaszczepienia się i możliwości wyjazdu z tego parkingu. Na połowę kwietnia będziemy gotowi na szczepienia w punkcie masowych szczepień w Tarnowskich Górach – dodaje w rozmowie z Radiem Piekary burmistrz Tarnowskich Gór.

Proces szczepień daje nadzieję na coraz bliższą perspektywę końca zmagań naszego kraju z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Póki co sytuacja jest jednak ciągle napięta, zwłaszcza w naszym regionie, gdyż system ochrony zdrowia jest już na skraju wytrzymałości i konieczne są relokacje pacjentów do ościennych województw.

 

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content