play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Slajder Pilne

Covid 19 to nie jedyna choroba. Plan ministerstwa zdrowia

today18 listopada 2020

Background

Nie tylko koronawius trawi Polaków. Pandemia covid 19 sprawiła, że nie zwracamy uwagi na inne schorzenia. Mało tego, sami lekarze nie mają często czasu lub możliwości by zająć się innymi chorymi. Plan jak to zmienić przedstawił właśnie minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Covid 19 groźny, ale są też inne choroby trawiące Polaków. Ministerstwo zdrowia w końcu to dostrzegło i przedstawia plan pomocy i leczenia z innych chorób. Ten przedstawił właśnie minister zdrowia, Adam Niedzielski.

NFZ sprawdzi dostępność lekarzy

Pierwszym zagadnieniem o którym mówił minister Niedzielski, jest sama dostępność lekarza pierwszego kontaktu. Zaznaczył, że resort ma zgłoszenia o trudnościach z tym, by spotkać się z medykiem osobiście. Stąd, Narodowy Fundusz Zdrowia ma monitorować teraz dostępność do POZtów, nie tylko tą przez telefon.

Zostań w domu – nie dla chorych

Hasło „zostań w domu” nie dotyczy chorych ani osób które czują się źle i narzekają na swój stan zdrowia. Ci obowiązkowo nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza. Także osoby, które są już leczone, powinny kontynuować terapię.

Narodowy program odbudowy zdrowia Polaków

Minister Niedzielski zapowiedział też program odbudowy zdrowia Polaków po pandemii. Ten zacznie działać wraz z nowym rokiem. Wśród założeń, program dla osób powyżej 40 roku życia który będzie pozwalał dokonać podstawowej weryfikacji stanu zdrowia. Limity w ambulatoryjnej opiece mają zostać zniesione. Zmiany także w kardiologii. Powstanie krajowa sieć kardiologiczna która obejmie swoje ośrodki lecznicze. Te w skoordynowany sposób będzie prowadzić pacjenta w różnych fazach leczenia.

Zdrowie psychiczne równi ważne

Jak zaznaczył Niedzielski, pandemia ma ogromne negatywne skutki dla zdrowia psychicznego, zwłaszcza młodszych Polaków. Młodzieży nie sprzyja izolacja i brak kontaktu z rówieśnikami. Stąd, kontynuowana będzie rozbudowa opieki środowiskowej dla tej grupy wiekowej. Pilotaż dla dorosłych przedłużono na kolejny rok. W powiatach funkcjonować będą też zespoły opieki środowiskowej dla młodzieży.

(zdjęcie: premier.gov.pl)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content