play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Cud narodzin w Katowicach!

today3 lutego 2022

Background

To był niezwykły poród! Chorująca na mukowiscydozę pani Monika, urodziła zdrową córeczkę w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach. Było to możliwe dzięki zastosowaniu leku nowej generacji. Obecnie przyjmuje go jednie 60 pacjentek na świecie. Wśród nich pani Monika – jedna Polka.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach doszło do niezwykłego porodu. 26 stycznia na świat przyszła zdrowa dziewczynka. Jej mama, pani Monika od dzieciństwa choruje na mukowiscydozę i jest jedną z 60 pacjentek na świecie oraz jedyną w Polsce, która przyjmuje leki nowej generacji modulujące białko CFTR.

– W zeszłym roku w maju, po kilku miesiącach zażywania leków przyczynowych, zdecydowaliśmy się na próbę zajścia w ciążę. Oczywiście wszystko w konsultacji z lekarzami. To był jedyny taki moment w moim życiu. Warto było spróbować! Teraz jestem mamą pięknej, zdrowej córeczki  – mówi szczęśliwa pani Monika.

Co ważne, pieniądze na nowatorską terapię pani Monika zdobyła sama, opisując swoje wielkie marzenie na internetowej zbiórce  https://www.siepomaga.pl/zyjebowalcze

– Pacjentka dokonała rzeczy niezwykłej. Dzięki swojemu uporowi i pracy zebrała na siepomaga pieniądze na zakup leku, który nie jest refundowany w Polsce, ani w Europie. Przyjmowała ten lek przed ciążą, żeby poprawił się jej stan kliniczny. Dzięki temu zaszła w ciążę naturalnie i urodziła zdrową dziewczynkę. Udało nam się przeprowadzić pacjentkę przez końcówkę ciąży, przez poród i teraz pacjentka wraz z córeczką oczekuje na wpis do domu – tłumaczy ginekolog Katarzyna Korona.

Poród odbył się przez ciecie cesarskie i był możliwy dzięki zaangażowaniu zespołu anestezjologów pod kierownictwem lek. Sławomira Domagały z Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz perinatologów z Kliniki Ginekologii i Położnictwa pod kierownictwem dra. Tomasza Zielińskiego i lek. Katarzyny Korony. Poród nie byłby możliwy bez konsultacji z Profesorem Henrykiem Mazurkiem kierownikiem Oddziału Klinicznego Pneumonologii Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce Zdroju, który prowadzi pacjentkę od urodzenia.

Walka trwa

Zbiórka nazwana „zyje bo walcze” została zaktualizowana. Młoda mama nadal chce kontynuować terapię, jednak bez wsparci wielu osób – nie będzie to możliwe. Bo szans na refundacje leku póki co w Polsce nie ma…

Fot: UCK SUM Katowice

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content