play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ćwiczenia „pod” koronawirusa. Stanęły polowe izby przyjęć

today4 marca 2020

Background

Przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Częstochowie oraz Szpitalem Specjalistycznym w Chorzowie strażacy PSP rozstawili w środę specjalne namioty pneumatyczne. Pojawiły się one w ramach ogólnopolskich ćwiczeń.

Jak tłumaczył minister zdrowia, Łukasz Szumowski, namioty pełniły rolę „polowych izb przyjęć, które będą służyły do przyjmowania pacjentów, którzy są zainfekowani. Służy to temu, by rozdzielić dwa strumienie osób – tych, którzy potencjalnie mają infekcję od tych, którzy infekcji nie mają”. Ćwiczenia były tak prowadzone, aby nie dezorganizować pracy placówek i aby nie utrudniać przyjmowania pacjentów. Celem ćwiczeń jest wsparcie służb medycznych przez inne służby, m.in. właśnie przez straż pożarną.

Od dwóch tygodni w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim codziennie zwoływany jest zespół kryzysowy, podczas którego służby wojewody raportują obecną sytuację i stan przygotowań. – Prócz tego w ostatnich dniach spotykaliśmy się z dyrektorami szpitali, w których jest wprowadzony stan podwyższonej gotowości, szefami SOR w tych placówkach oraz prezydentami, burmistrzami i starostami, którzy są organami założycielskimi, mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. I dalej: – Na bieżąco przekazujemy informacje i wytyczne z ministerstwa zdrowia oraz głównego inspektora sanitarnego. Dzięki wypracowanej współpracy wiemy, że szpitale te są w pełni przygotowane do zagrożenia epidemiologicznego. Na bieżąco też zbieramy zapotrzebowania z placówek, w których są oddziały zakaźne – mówi wojewoda śląski.

Po południu, 4 marca, pod nadzorem śląskich służb sanitarnych przebywały 503 osoby, 2 były hospitalizowane.

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content