play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Cyfrowi seniorzy – 3/4 z nich dostaje emerytury na konto

today26 maja 2021

Background

„Ubankowienie” Polaków systematycznie rośnie. Obecnie ok. 75% klientów ZUS otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe bezpośrednio na rachunek bankowy. W kraju, najwięcej seniorów „z kontem” jest wśród klientów Oddziału ZUS w Rybniku. Blisko 82% świadczeń długoterminowych jest przekazywanych na rachunek. Przelew emerytury na konto jest o wiele bezpieczniejszy niż pobieranie świadczeń w gotówce, przekonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Komenda Główna Policji.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z instytucjami finansowymi od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń, podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

– W województwie śląskim, w niektórych regionach poziom ubankowienia jest znacznie wyższy, niż średnia krajowa. W Oddziale ZUS w Rybniku aż 81,8% świadczeń długoterminowych (m.in. emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, Mama 4+) trafia na konto w banku. Równie wysokim wskaźnikiem mogą pochwalić się Oddział ZUS w Chorzowie (80,3 proc.) i Oddział ZUS w Zabrzu (79,5 proc.), informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj, śląskim.

Od kilkunastu lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe systematycznie rosną. Jeszcze w 2005 r. było ich nieco ponad 40%, a w 2008 r. – już połowa. Coraz częściej przelewy „robione” są przez internet, a zakupy opłacane kartą lub telefonem.

Bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą również w kontekście pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje obrót bezgotówkowy z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Na ubankowieniu zyskują przede wszystkim seniorzy, bo przelew emerytury zwiększa ich bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne, co jest szczególnie ważne właśnie teraz

Wypłata świadczeń na rachunek bankowy ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa.

– Jest bezpieczniej, gdy nie trzymamy gotówki w domu. Również nie nosząc jej przy sobie, a płacąc w sklepie kartą zmniejszamy ryzyko, że ktoś nam te pieniądze ukradnie, przestrzega insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych. Są to jednak tzw. przestępstwa stwierdzone, wprowadzone do systemu i odpowiednio opisane. Rzeczywista skala problemu, a także wartość strat mogą być znacznie wyższe.

Oszuści wykorzystują łatwowierność, brak czujności, a także dobre serce i chęć pomocy. Osoby starsze i samotne dają się oszukać, bo łakną kontaktu z drugim człowiekiem, chcą czuć się potrzebne, a osoby podszywając się pod członków ich rodziny czy funkcjonariuszy policji, doskonale to wykorzystują, podkreśla insp. Ciarka. I dodaje: – Oszuści uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób, grają na ich uczuciach i potrafią nimi manipulować. Przestępcy nie ustępują w bezprawnych działaniach nawet w czasie pandemii. Jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w ten sposób tracą oszczędności całego życia.

źródło: ZUS

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content